Švýcarsko s „Gölä efektem“

Mistrovství světa v ledním hokeji

Švýcarský národní tým vyhrává a vyhrává – díky „Gölä efektu“

Vítězství číslo pět a šest proti Kanadě a Francii – Švýcarsko je nejlépe útočícím týmem na mistrovství světa.

Tobias Geisser (vlevo) slaví gól na 2:2 s Nico Hischierem.

Urs Lindt/Fresh Focus

K mistrům světa máme ještě daleko. Před velkým okamžikem potřebujeme ještě alespoň tři vítězství: čtvrtfinále, semifinále, finále. Co už je ale jisté: Švýcarsko je nejzábavnějším týmem mistrovství světa.

S odstupem. Ano, Švýcaři nyní přebírají roli v hokeji, kterou Rusové většinou hráli od roku 1954. Rusko a Bělorusko byly vyloučeny z mistrovství světa kvůli globální politické situaci.

Ruský hokej je také synonymem taktiky, struktury a disciplíny. Ale mnohem víc pro show, kreativitu a umění. Češi, Švédové a Finové jsou mistři taktiky, disciplíny i obrany. Severoameričané jsou synonymem moci, spravedlnosti a sebevědomí. Ani do budoucna se toho moc nezmění.

Z šedých káčátek se stávají bílé labutě

Zásadní změnou prošel v posledních letech jen jeden tým: naše reprezentace. Po návratu na světovou scénu v roce 1998 dlouhou dobu nejnudnější tým, protože nejdefenzivnější ze všech turnajů o titul. Od roku 2010 se hravá šedá kachňata stále více mění v hravé zářivě bílé labutě a v Helsinkách létají obzvlášť dobře.

Podobně jako Marco Pfeuti („Gölä“) – nezaměňovat s bývalým obráncem SCB Ursem Pfeutim – zpíval:

Sněhově bílá labuť
Zapomeň, co dělám
A noste takhle křídla
Kde není žádný limit.

Rychlost, preciznost a kreativita charakterizují hru Švýcarů a v jasných momentech oslavují hokej jako kdysi Rusové. Stejně jako hravé bílé labutě.

„Gola efekt“. Švýcarsko je s náskokem 30 gólů na Švédsko (26) nejlépe útočícím týmem na tomto mistrovství světa. A pravdivé je tvrzení: celkově jsme vlastně mistři světa. Ale ne v malém měřítku. Jinými slovy, Švýcaři mohou získat titul pouze tehdy, když se naučí vyvarovat se neopatrných chyb a taktické arogance. Pokud se mu podaří hru dokonale urovnat.

Hra o světový rekord v Ambühlu

Víkend v Helsinkách ukázal tuto konkrétní situaci velkolepým způsobem: motivace a koncentrace jsou nejlepší proti mistrům světa Kanadě: je to také světový rekord Andrese Ambühla. Jeho 120. zápas na mistrovství světa – víc už nikdo nehrál. Takže každý předvádí svůj nejlepší hokej. Manko (0:1, 1:2, 2:3) se třikrát stahuje za méně než 86 sekund a nakonec je z toho velké vítězství 6:3.

Švýcar Pius Suter (vlevo) vyzývá francouzského brankáře Sebastiana Ylonena.

Peter Schneider/EPO

V neděli byla motivace proti Francii minimální. Jednoduchá povinnost. Hle: po třetinu Švýcaři prostě pořádně nevědí. Šedé káčátko. Špatná přihrávka od Enza Corviho ve vlastní oblasti umožňuje Alexandre Texierovi, Francouzovi Timo Meierovi, aby zvýšil na 0:1. Rychlý protiútok vede na 0:2 a z penalty Andrey Glauserové promarňuje Alexandre Texier dokonce na 0:3. Reto Berra je předkrm.

Ambühl se setkává s pasem kapitána Hischiera

Ale po první třetině a manku 0:2 je to sranda. Švýcaři se postupně uklidňují, a protože nabízejí tu nejlepší zábavu, statistický vítězný gól 3:2 není jen tak obyčejným gólem. Setkání s Andresem Ambühlem. Prošel kapitán Nico Hischier.

5:2 po 0:2 – Švýcaři přišli na to, jak z nudného povinného cvičení udělat někdy až dramatickou podívanou. Co stále mluví za reprezentačního trenéra Patricka Fischera: Jako proti Kanadě – 3:3 po třetině, poté 3:0 ve druhé a třetí třetině – v první přestávce se hra opět upravila: 0:2 po třetině, 5: 0 ve druhé a třetí třetině. Denis Malgin po zápase řekl: „O přestávce jsme našli správná slova a pak jsme zase hráli náš hokej.

Už žádný hokej šedého káčátka. Ale bílé labutě. Jak vysoko létají? To je nyní velká otázka. Aby bylo v každém případě zajištěno vítězství ve skupině, je v úterý nutné vítězství proti Německu. Utkání začíná v 11:20 hodin.