Start snů pro Dynamo Pardubice – lední hokej

Dynamo Pardubice nyní čeká na svého soupeře ve finále. © Max Pattis

První účast na Dolomitencupu v Neumarktu nemohla dopadnout lépe: První páteční večer v téměř 1000 diváků vyprodané Würthareně si Dynamo Pardubice osladilo finálovou vstupenkou.

První střetnutí Augsburgu s Pardubicemi dalo divákům ochutnat každodenní život ve dvou hlavních evropských ligách. Oba týmy nabídly rychlý lední hokej spojený se zdravou směsí tvrdosti, přičemž Češi v průběhu zápasu mírně udávali tón.

Navrátilec z Panthers Dennis Endras, který byl roky mezi Mannheimem, dlouho držel svůj tým v tom, aby nezaostával. Robert Ricka a Matej Paulovic měli nejprve smůlu, ale v 17. minutě zazvonila augsburská penalta: Busy Ricka skóroval lehce tečenou střelou. Právě díky gólu se Dynamo o přestávce dostalo do vedení 1:0.

Hráči Dynama slaví postup. © Max Pattis

Po první změně stran se Augsburg pokusil zvrátit vývoj a vydat se tak cestou osmifinálové účasti, ale Pardubice dál uzavíraly. Adam Payerl v přesilovce a Vincent Saponari promarnili největší šance. Na druhé straně byli východní Evropané, kteří byli v pozoruhodné rané formě, stále nebezpeční pomocnými útoky. Jeden z těchto protiútoků skončil opravdovým lusknutím jazyka, když Lukas Radil citlivě protančil obranu Augsburgu a zastavit ho mohl pouze jeden na jednoho s Endrasem.

Ve Würthareně bylo opravdu rušno. © Max Pattis

V závěrečné části vstoupil do dalších kol osobní souboj Radila s Endrasem. Nejprve se dlouholetý německý reprezentant dokázal blýsknout bravurním zákrokem, ale pak český útočník ve 45. minutě slavil. Využil přesnou přihrávku Tomáše Zohomy a upravil na 2:0. Poté byla polévka de facto na lžíci, protože Augsburg nemohl nutně vyhrát v soupeřově třetině. Na konci šedesátiminutovky se Dynamo Pardubice stalo zaslouženým vítězem a poprvé v historii turnaje i druhým.

Kdo bude ve finále následovat Pardubice?

Hráči a příznivci, kteří je doprovázeli z České republiky, budou nyní v sobotu večer velmi bedlivě sledovat odhodlání svých soupeřů ve finále ve Würtharena. Německý mistr Eisbären Berlín žádá špičkový švýcarský klub EHC Biel-Bienne o zopakování loňského semifinálového duelu. V té době Biel vyhrál 2:0 a šel pozvednout kýženou trofej. Tým kolem ex-NHL crack Gaëtana Haase chce tento úder zopakovat. Lední medvědi zase bojují proti tabu: v Dolomitencupu vždy ve dvou zápasech vypadli v semifinále. Zda se to změní na třetí pokus, se uvidí v sobotu od 20 hodin.