Lední hokej: Augsburg Panthers začínají porážkou v předsezóně

Na úvod Dolomitencupu prohrál Augsburg 2:0 s nejlepšími českými Pardubicemi. Další testovací zápas se odehraje v neděli.

Od 3. dubna se toho s Panthers stalo hodně. Tehdy Augsburgové vyhráli svůj poslední zápas hlavního kola DEL 2021/22 nad Düsseldorfem 3:0, ale play-off se stejně odehrávalo bez nich. Jako jedenáctý v tabulce tým těsně minul svůj minimální cíl. Zhruba o čtyři a půl měsíce později začala příprava na novou sezónu: v pátek večer byl na programu první testovací zápas v rámci Dolomitencupu (prohra 0:2 proti HC Dynamo Pardubice) a opět by mělo být vše v pořádku.

Vedení Pantheru využilo letní přestávky ke strukturálním restrukturalizačním opatřením týmu. Nejmarkantnější jsou trenérovy osobní údaje. Po neúspěchu a předčasném konci angažmá Marka Pedersona převzal na konci sezóny Serge Pelletier a tým alespoň stabilizoval.

Když ale došlo na rozšíření spolupráce, obě strany si uvědomily, že jejich vzájemná láska nakonec není tak velká. Bylo tedy potřeba nového muže. A hlavní akcionář Pantheru, Lothar Sigl, přivedl Petera Russella z klubu DEL2 v Ravensburgu. Mělo by to vdechnout nový život panterům. První angažmá na lavičce měl na startu Dolomitencupu v Neumarktu. Panthers jej tradičně využívají pro své první dva přípravné zápasy. Možnost strávit krátkou dovolenou v Jižním Tyrolsku je mezi jejich fanoušky mimořádně vítaná, ve vyprodané hale s 1000 diváky jich bylo opět kolem 500.

Dennis Endras září v brance proti Pardubicím

Soupeřem byl nejlepší český tým z Pardubic. A Russellovi se muselo líbit, co viděl po pouhém týdnu týmového tréninku. V brance si objednal druhou výraznou osobnost léta: Dennise Endrase. Což mělo Augsburg Odešel v roce 2011 a nyní zpět na domácím úseku své skvělé kariéry.

Proti Pardubicím měl co dělat, ale úkoly zvládal s rozvahou muže, který si v životě jako hokejový profesionál prošel snad vším. To zahrnuje i obdržené góly. V pátek večer nastal ten okamžik v 17. minutě. Endras musel přes škunery nechat projít skrytou střelu Roberta Ricky. Panthers mezitím nedokázali využít svých pár šancí. Bez ohledu na to fanoušci Panthera o první přestávce zamávali svému týmu na rozloučenou.

Ve druhé třetině větší šance pro Panthers

Tento lední hokej je někdy nebezpečný sport, to si AZ fotograf Siegfried Kerpf musel uvědomit už dávno. V první třetině ho trefil puk do hlavy. Výslednou tržnou ránu zašil lékař v hale čtyřmi stehy a Kerpf, který byl sám brankářem AEV hrál, pokračoval ve focení – s obvazy na čele a krví postříkanou na světle modré košili.

Ve druhé třetině pak zajistil první většinovou hru Panthers před brankou. Žádná gólová oslava se nekonala, ale Augsburg si nyní vytvořil šanci a snažil se vyrovnat. Češi, kteří trénují ještě dva týdny, však zůstali nebezpeční a Endras musel znovu a znovu nasazovat všechny své schopnosti, aby manko nenarůstalo. Nedokázal však zabránit Lukáši Radilovi v inkasování druhého gólu (45.).

Z lavičky sledoval Russell výkony poměrně v klidu. Skot je považován za trenéra schopného koučovat s nasazením – poté, co byl koučování v poslední době spíše flegmatický, to bylo také náborové kritérium. Právě teď se ale hlavně zabývá tím, že naučí tým svůj systém hry a najde správné složení hodnosti. Zápas s Pardubicemi byl jen prvním krokem a ještě chybí úpravy. Nejbližší příležitost ke změně je v neděli v 15:45 – pak je poraženým sobotního duelu mezi Eisbären Berlín a EHC Biel soupeřem v utkání o třetí místo.

Augsburg Endras-Warsofsky, Gregorc; Bergman, Beránek; Delší, Sacher; Haase, Rogl-Puempel, Soramies, Payerl; Wännstrom, LeBlanc, Nieleck; Kuffner, Stieler, Saponari; Clarke, Morand, Hanke