PKO BP Ekstraklasa: Emoce v klasickém Widzew Łódź – Legia Varšava

Widzew a Legia jsou nejen „věční“ rivalové, ale také jediné týmy, které reprezentovaly Polsko ve skupinové fázi Ligy mistrů. Lodž tam postoupila v roce 1996 a fotbalisté Varšavy – o rok dříve a v roce 2016.

Jsou také jedinými polskými semifinalisty v pohárové Evropě, praotci Ligy mistrů. Legia to dokázala v roce 1970 a Widzew v roce 1983.

Vrchol popularity jejich rivality přišel v 80. a 90. letech, kdy celý polský fotbal žil zápasy mezi Widzewem a Legií. V současném století však byla klasická Varšava-Lodž v lize vzácná – kvůli problémům Widzewa, který v letech 2004-06 a 2008-10 a od roku 2014 do června 2022 ligu nehrál.

Před pátečním zápasem nepatřila Niedźwiedzia mezi favority a situaci domácích ještě zkomplikoval fakt, že nemohl nastoupit český záložník Marek Hanousek, velmi všestranný hráč, jeden z nejlepších hráčů předchozí sezóny 1. ligy. kvůli zranění.

Lodž navštívil mimo jiné slavný bývalý fotbalista Widzew a polské reprezentace a v letech 2012-21 prezident Polského fotbalového svazu Zbigniew Boniek. Hodiny před zápasem obdržel titul čestného občana Lodže – udělený dávno předtím, ale kvůli pandemii se takový ceremoniál v té době nemohl uskutečnit.

Tribuny byly plné diváků – téměř 18 000. Víc kapacita stadionu nedovoluje, i když, jak bylo poznamenáno, bylo dokonce 70 000 – 80 000 vstupenek.

V prvním poločase mohli být fanoušci domácích zklamaní. Widzew ustoupil Legii a do přestávky prohrával 0:2.

Ve 30. minutě se po akci Pawla Wszołka a rozehrávajícího míče Albánce Ernesta Muciho předvádí efektní plochou střelou Švéd Mattias Johansson.

Těsně před přestávkou vedl hosty Bartosz Kapustka, kterému opět asistoval Muci. Zdá se však, že právě při této akci – jak je zřejmé z televizních repríz – se míč odrazil od Josueovy ruky (když míč obdržel).

O přestávce se trenér Niedźwiedź rozhodl pro dvě změny, představil zkušeného záložníka Patryka Lipskiho a španělského útočníka Jordiho Sancheze.

Lodžští se vrhli do útoku, ale nebyli efektivní. V 76. minutě se zdálo, že domácí dosáhli svého. Po centru Lipskiho se Patryk Stępiński dotkl soupeřovy sítě.

Velká radost pro fanoušky Widzew, ale rozhodčí Szymon Marciniak tuto situaci kontroloval s VAR kvůli možnému ofsajdu. Analýza trvala dlouho a po pár minutách byl gól neuznán.

Tím však emoce neskončily. Rozhodčí přidal deset minut – dříve byla také krátká přestávka, kdy na hřiště létaly předměty z tribuny.

Po prodloužení vstřelil Lipski gól Widzewovi, tentokrát uznaný. Zápas však brzy skončil.

Widzew Lodž – Legia Varšava 1 : 2 (0 : 2)

cíle: Lipski 90 + 10 – Johansson 30, Kapustka 42

Widzew Lodž: Henrich Ravas – Patryk Stępiński, Bożidar Czorbadjski, Mateusz Żyro – Karol Danielak, Juljan Shehu (46. Jordi Sanchez), Dominik Kun (89. Kristoffer Hansen), Fabio Nunes – Ernest Terpiłowski, Juliusz Letniowski (46. Patryk Lipski), Bartłomi (89. Seraphim Szota)

Legia Varšava: Kacper Tobiasz – Mattias Johansson, Lindsay Rose, Artur Jędrzejczyk, Filip Mladenovic – Paweł Wszołek, Josue, Ihor Charatin (87. Bartosz Slisz), Bartosz Kapustka (71. Maciej Rosołek), Makana Baku (87. Robert Pich) 77. Rafal Augustyniak)

Žluté karty: Pawłowski, Sanchez, Czorbadjski – Rose, Jędrzejczyk