Švýcarsko bojuje proti Kazachstánu!

Švýcarská hokejová reprezentace vyhrála i třetí zápas, i když výsledek byl extrémně těsný. A přesto tímto třetím vítězstvím konfederace srovnaly Kanadu na body.

První šanci Švýcarska měl Denis Malgin už po minutě. Poté byla hra dlouho vázná a bez šancí, které by stály za zmínku, až se téměř v polovině první třetiny probil Timo Meier. Ale i před Sandrem Aeschlimannem to bylo postupem času čím dál nejistější, ale švýcarská obrana tlaku ustála. Oba týmy promarnily v prvním úseku velmi přesvědčivé šance.

Ve střední části to vypadalo mnohem lépe. Z dobrých finálových pozic neuspěli na jedné straně Andres Ambühl a na druhé Anton Sagadejev. Jonas Siegenthaler přivezl puk směrem k brance ve 24. minutě, Philipp Kurashev s bodem Denisi Malginovi, kterému stačilo dotlačit puk do sítě na 1:0. Tento krok dal Švýcarům impuls. Kurashevovi se povedl další nebezpečný pokus o rozptýlení a o něco později byli Christoph Bertschy a Malgin dokonce přečísleni kazašským brankářem Andrei Shutovem. Při první švýcarské přesilovce to bylo opravdu nebezpečné, když lobem selhali Janis Moser a později Fabrice Herzog. Pak ale ve 35. minutě nabral na útočné modré čáře Dario Simion a potopil puk ve studené vodě. Kazaši byli během těchto 20 minut jasně horší.

Nikita Mikhailis těsně minul branku. Jegor Šalapov musel ven. V přesile Kazaši odpověděli Jesse Blackerem, který překonal Aeschlimanna. Gólu předcházela ztráta kotouče Tima Meiera. Švýcaři se snažili a nenechali se odradit. Tým Patricka Fischera měl také šance na penaltový sestřel. Herzog a Suter nebyli schopni prorazit Shutovovu zeď. Poté, za stavu 4:21, Herzog obnovil dvoubrankové vedení. Kazaši ale znovu zareagovali Valerim Orekhovem, díky kterému Aeschlimann vypadal jinak než dobře. Švýcarsko se postupem času dostalo do vedení a nyní remizovalo s Kanadou.

Úterý 17. května 2022
Švýcarsko 3-2 Kazachstán (0-0 | 2-0 | 1-2)

Dveře:
1-0|24|Denis Malgin (Kurachev, Siegenthaler)
2:0|35.|Dario Simion
2:1|46.|Jesse Blacker SH1
3:1|56.|Fabrice Herzog (Ambuehl)
3:2|58.|Valery Orekhov (Michailis, Valk)

Rakousko porazilo Česko po penaltovém rozstřelu – Schneider vítězem zápasu

V Nokia Areně v Tampere se dnes střetly Česká republika a Rakousko, které se na toto 85. mistrovství světa dostalo až po vyloučení Ruskem. Češi kolem svého nového finského hlavního trenéra Kariho Jalonena měli po příliš dlouhém suchu bez medaile od roku 2012, kdy skončili třetí na mistrovství světa ve Finsku/Švédsku, jasný cíl medaile. To bylo možná dobré znamení pro český tým, který byl nabitý mnoha veteránskými hvězdami. Cokoli jiného než výhra proti sraženému Rakousku by bylo velkým zklamáním, nejen doma.

Češi závodili ve Finsku s velkými aspiracemi na zlatou medaili. Po povinném vítězství proti Angličanům přišla hořká porážka proti Švédsku, kdy už byli ve vedení. Nevyrovnaná prostřední třetina s předčasnými penaltami však hru zbytečně rozhoupala a nyní by měla následovat rychlá oprava proti sousednímu Rakousku. Alpské země mohly hrát na mistrovství světa volně, ale jasně se soustředily na setrvání, což se jim povedlo v Dánsku v roce 2018. Se svým myslitelem a lídrem Leblerem znamenaly hodně proti dosud nedostatečně sehrané České republice. Rakouský tým přikládal velký význam atletice.

Rakousko mohlo hrát volně, ale po svém vykřičníku proti Spojeným státům je nebylo radno podceňovat. Údajná první branka Stránského byla správně neuznaná kvůli překážce v brankovišti. Češka si počínala velmi nevyrovnaně a nevypadala dobře připravená, což se projevilo i ve dvou slabých přesilovkách. Oldie Červenka pak v 18. minutě vykoupil své barvy a po 6 dosavadních asistencích vstřelil svůj první gól na tomto mistrovství světa, což ho řadí na první místo mezi nejlepšími střelci.

Útočník Červenka se často dokázal bez incidentů stáhnout, ačkoli Rakousko bylo dostatečně varováno před jeho nebezpečností. Těžký favorit měl i nadále extrémně těžké časy a postrádal hodně třídy a kvality, byl to zklamaný a nenadchnutý výkon, který nebyl jen kauzálně spojen s Jalonenovou změnou řady. Čím déle se hra při tomto těsném skóre protáhla, tím více se Rakušané osmělili, i když Krejčí mířil mimo tyč. Vítěz Stanley Cupu Vrana byl pro český tým vždy přínosem, ale až příliš často to byla mozaika, která přivedla hvězdy na led. Rakousko se prodalo velmi dobře, jak jen mohlo, a udrželo hru otevřenou.

Na začátku posledního úseku musel Červenka do coolboxu, Šance na vyrovnání, ale na přesilovce bylo ještě hodně prostoru pro zlepšení. Nicméně Rakousko se ukázalo jako rozbíječ večírků pro Východoevropany, kteří měli proti vášnivě bojující alpské republice spoustu problémů. Tým trenéra Badera cítil úsvit a ke konci více investoval. Velkou šanci na vyrovnání měl Feldner, což se stalo asi 38 sekund před koncem, neuvěřitelné, ale pravdivé: ve vřavě před Vejmelkou dokázala jeho hvězda Lebler zasunout kotouč do branky. Byl to gól železné vůle a rakouský tým si prodloužení, ve kterém Starkbaum předvedl solidní zákrok proti Ronkovi, opravdu zasloužil.

Rozhodnout měl penaltový rozstřel: zde skóroval pouze Schneider a Rakousko napálilo favority; bylo to první vítězství od roku 2001.