Schenk leze senzačně, ale chybí mu cenný kov – lezení

Po vrcholu v extázi: Filip Schenk © APA/afp/TOBIAS SCHWARZ

I přes skvělý výkon chyběla Filipu Schenkovi na ME v Mnichově medaile. Ve finále boulderingu skončila Val Gardena na 5. místě.

Schenk jel do Bavorska s úmyslem získat dobrý výsledek ve vedení, tedy ve stoupání. Dvaadvacetiletý hráč se však překonal a postoupil do semifinále boulderingu nejprve ve čtvrtek, ještě před tím, než v sobotu odpoledne postoupil do finále top-6. Večer vstoupil do bojů o medaile.

Cenný kov mu sice odepřeli, přesto svými výkony strhl řadu diváků na náměstí Königsplatz v Mnichově. Na prvním boulderu sice odešel s prázdnou – ostatně jako jeho konkurenti – na druhé překážce se blížil k vrcholu. Nakonec se dostal do zónového žebříčku, což mu dodalo zdravou dávku sebevědomí. Na třetím bloku pak Schenk dosáhl toho, co se dosud žádnému sportovci nepodařilo. Úkol zvládl na první pokus – a ujal se tak nakrátko vedení. Medaile byla nyní na dosah, kdyby se dostal tak daleko na posledním boulderu.

Pak daly o sobě vědět zkoušky z posledních dnů, ve kterých Schenk bez problémů zvládl i vedoucí kvalifikaci. Val Gardena dala všechno, ale do zóny nedosáhla. Přestože už byly medailové naděje pryč, lezec odcházel z boulderu s velkým úsměvem. Nechal se oslavovat masami a sledoval boj o medaile. Ty vyhráli nový mistr Evropy Nicolai Uznik (Rakousko), Francouz Sam Dovesou a favorit Adam Ondra (ČR). Další medailová šance je v neděli, kdy se rozhoduje o vedení v semifinále v Mnichově ve 12 hodin.

Bianchi je vyloučen

Ve stejnou dobu byl na Multi-EM v akci další Jihotyrolan. Dráhový cyklista Matteo Bianchi jel v osmifinále sprinterů, ale porazil ho britský favorit Jack Carlin, který 200 metrů zdolal v čase 10,175 sekundy. Přesto může být 20letý rodák z Leifera na své úspěchy hrdý. O chvíli později slavila Itálie dvě bronzové medaile v individuálním stíhacím závodě díky Miriam Veceové na 500 metrů a Vittorii Guazziniové. Zlato vybojovaly Němky Emma Hinze a Mieke Kröger.