1:2 – Bale ukončil sen o mistrovství světa a pravděpodobně i Fodovu éru

To nakonec na rakouskou fotbalovou reprezentaci nestačilo, od první minuty kvalifikace mistrovství světa až po včerejší prohru 2:1 (0:1) s Walesem. Kolečko při příjezdu už nepomohlo. A proto dává smysl, že tým trenéra Franca Fody sleduje finále v Kataru v roce 2022 pouze u televize.

Možná bude David Alaba & Co znát i Garetha Balea ve skvělé formě. Dvě rány geniality od velšské jedenáctky včera stačily k samostatnému poražení výběru ÖFB. Výběr, který v prvním poločase nevyužil prostor, nejednal dostatečně rychle a objevil se až po přestávce, kdy už bylo skoro pozdě.

Party na Cardiff City Stadium začala již před výkopem. Atmosféra prohřátá diskotékovou hudbou. S husí kůží, když se státní hymna zpívala bez hudby. A to s domácí převahou, která umožnila zdaleka ne lepšímu soupeři předběhnout sami sebe.

bar tam a cíl tam

První velký rozdíl: První velká šance Rakouska dopadla na břevno, šance soupeře v brance. Po pěti minutách měl Marcel Sabitzer pravé oko na přihrávku do volného prostoru. Střela Christopha Baumgartnera sama kolem velšského brankáře Wayna Hennesseyho byla jen nepatrně tečována – a pravděpodobně proto nešel do branky.

Před stavem 0:1 byl středem pozornosti také Baumgartner. Poté Marcel Sabitzer napomenul svého spoluhráče poté, co se dostal do poněkud příliš ohnivého duelu proti Harrymu Wilsonovi. Když šel Gareth Bale k míči, 33 000 diváků na stadionu už bylo vzhůru. Při střele v Kreuzeck ÖFB neměl šanci brankář Heinz Lindner (25.). Brankář Horního Rakouska, kterého překvapivě povolal šéf týmu Franco Foda, pak díky svým zákrokům nejednou udržel výběr ÖFB ve hře. Zvlášť když se před ním po hrubé chybě Nicolase Seiwalda objeví sám Aaron Ramsey – a Lindner konečky prstů uklidí míč na roh (41.).

Bohužel i rakouský celek druhý poločas na úvod zcela zaspal. Před stavem 0:2 chybělo připsání úplně. Wales využil situaci dvou proti jednomu po rohu, na konci kombinace zakončil Bale parádní střelou z pětky ke vzdálenější tyči (51.). Byla to světová třída.

To, že do konce ještě byla naděje, bylo i dílem štěstí. Střela Marcela Sabitzera v 65. minutě byla tečována – a prošla přes brankáře Hennesseyho do sítě. Rakousko tlačilo, větší šance měli domácí s Jamesem (67′, 71′) z protiútoku.

Oblíbený Stöger v otázce vedoucího týmu

Třetí gól už nebyl potřeba, proto se dnes bude ve Walesu jednat o mistrovství světa a v Rakousku o změně manažera. Dny Franca Fody jsou pravděpodobně sečteny. Pokud by se jeho nástupcem stal Peter Stöger, nebyla by to velká senzace.

Wales 2-1 Rakousko (1-0)

Cardiff, branky: Bale (25′, 51′) a B. Davies (65’/vlastní gól)

Itálie – Severní Makedonie 0:1 (0:0)

Palermo, Tor: Trajkovski (92)

Portugalsko 3-1 Turecko (2-0)

Porto, Branky: Otavio (15 ́), Jota (42 ́), Nunes (94 ́) a B. Yilmaz (65 ́). Poznámka: Yilmaz minul penaltu (85.)

Švédsko – Česká republika šla do prodloužení za stavu 0:0