Ženy DHB hrají o páté místo

15. prosince 2023, 12:59

Světový pohár v házené žen – zápasy o pořadí 5.–8

Německo hraje o 5. místo poté, co porazilo Česko

Německo si na mistrovství světa v házené žen povede lépe než v předchozích vydáních. Se skóre 32:26 (14:12) proti Česku se tým Markuse Gaugische kvalifikoval o 5. místo v utkání, v poledne se střetl s Nizozemskem a Černou Horou. Při vítězství DHB proti České republice byla Viola Leuchter se šesti góly nejlepší střelkyní Německa a hráčka Bayeru Leverkusen byla také vyhlášena Hráčkou zápasu.

Oficiálně se v pátek ráno v dánském Herningu zúčastnilo na startu klasifikačního kola mezi Německem a Českou republikou 445 diváků. V první fázi utkání otevřeli leví křídelníci Bietigheimu: první českou branku Veroniky Mala zblokovala na druhé straně Antje Döll a upravila na 1:1.

Když Katharina Filter zaznamenala první záchranu a Döll také kradl, dobrá počáteční fáze byla perfektní. Očekává se, že zkušení hráči Smits, Bölk a Grijseels budou na listině nejlepších střelců až do stavu 4:2 (6.), stejně jako Markéta Jeřábková, která vede tabulku střelců mistrovství světa na druhé straně.

Markus Gaugisch také v první části nechal nabrat herní čas mladou Violu Leuchterovou, rovněž na obranné polovině. Po zmařené přihrávce na Julii Behnke si levačka okamžitě připsala míč a upravila na 5:2 a využila mezery na 7:2 (12.). Tento gól vyústil v první timeout České republiky.

Smolař spoléhal na své tři nejlepší hráčky, které jsou i v top 10 střelců mistrovství světa: kromě Jeřábkové a Malé svou gólovou hrozbu opět podtrhla Charlotte Cholevová. Markus Gaugisch si naopak hrací dobu v prvním poločase rovnoměrně rozložil.

Německá obrana mezitím zůstala agresivní, napadala české hráče v záloze brzy a dokázala několikrát přerušit útoky soupeře. Slabou stránkou výběru DHB však bylo využívání ofenzivních příležitostí: Češka Petra Kudláčková se jedenácti zákroky postarala o změnu stran za stavu 14:12.

O přestávce dokázalo Německo opět rychle upravit poměr sil: za stavu 18:12 pro ženy DHB si český trenér Bent Dahl vzal pouhé tři minuty po přestávce timeout a snažil se najít resetovací tlačítko.

Tyto úpravy by však neměly vrátit Českou republiku do zápasu. Německo spoléhalo na rychlou přechodovou hru, od začátku se snažilo uvést věci do pořádku a následně systematicky využívalo příležitostí, které se v útoku naskytly. Až po sedmi minutách druhé třetiny se Kudlačková znovu dostala k míči.

Německo pak drželo soupeře na uzdě koncentrovanou obranou – Viola Leuchter vstřelila svůj šestý gól za stavu 26:20 (47.). Mezitím národní trenér Markus Gaugisch změnil svůj cíl. V souboji mezi tyčemi zůstali brankáři DHB proti českým soupeřům pozadu. To ale nic nezměnilo na převaze výběru DHB, který se dostal do vedení o osm branek, než se Česká republika kosmetickým dvojgólem postarala o konečný výsledek 32:26.

Německo – Česká republika 32:26 (14:12)