Žádný LASK zázrak navzdory stavu 4:3 proti Slavii

Pro LASK skončilo fotbalové dobrodružství Evropské konferenční ligy po osmifinále. Linz sice ve čtvrtek večer v NV Areně v St. Pöltenu vyhrál druhý zápas proti českému sériovému mistrovi Slavii Praha díky dvěma po sobě jdoucím brankám 4:3, ale po prohře 1:4 v prvním zápase remizoval 5:7. agregát. kratší. To znamená, že Rakousko už v aktuální sezóně evropského poháru nemá zastoupení, protože Rapid a Salzburg byly dříve neúspěšné.

Atleti byli také před zhruba 6000 diváky na alternativním stadionu v Dolním Rakousku příliš slabí na to, aby mohli lídra českého šampionátu znovu vážně ohrozit. „Vtipálci“ Andreas Gruber (88.) a Alexander Schmidt (89.) mohli doma vyhrát až po dvojnásobné výhodě v závěru poté, co se dvakrát trefil Philipp Wiesinger (36., 76.). Stejně jako v prvním zápase se blýskl gólem (62.) a asistencí u gólu Alexandra Baha (37.) nigerijský útočník Slavie Yira Sor. Branku číslo jedna vstřelil kapitán Peter Olayinka (24.). Vyloučení Aihama Ousoua (43. / žlutočervení) a Srdjana Plavšiče (po 86. / chyba) rozfázovalo hosty pozdě, jejich postup byl vesměs zasloužený.

Nejlepší tým v prvních 10 minutách

Linz začal zápas mnohem lépe než v Praze a byl lepším týmem, zejména v prvních deseti minutách. Nejpozději po čtvrthodině vstoupili lépe Češi a nasadili i první akcenty, co se šancí týče. Bachova hlavička po centru Olayinky šla nad (22′). O dvě minuty později to byl po Lingrově asistenci sám kapitán Olayinka ze sedmi metrů. Linz těsně předtím nedokázal zakončit protiútok, takže protiútok z protiútoku vedl k úspěchu.

Linec se stal poprvé nebezpečným ve 27. minutě přihrávkou Horvath-Stangl, která nikoho nenašla. Druhý gól Slavie byl ještě více ve vzduchu. Sor zmaří Alexandra Schlagera hákem, kterého se v nouzi podaří zachránit zpět spěchajícímu Marvinu Potzmannovi (30.). To umožnilo Linci brzy poté vyrovnat. A kuriózním způsobem: Po přímém kopu od Michorla z více než 20 metrů od tyče nejprve Philipp Wiesinger zakopl o míč, než se přes Wiesingerovo koleno dokutálel do branky Thomase Goigingera.

Jiskřička naděje těsně před přestávkou

Radost však po něco málo přes minutu zmizela. Yannise Letarda, Wiesingera a Potzmanna nechal Sor, který byl silný ve sprintu, tam, kde byli, a Bah proměnil jeho přihrávku do pokutového území mrazivým mrazem. Krátce před přestávkou svitla malá jiskřička naděje, když Ousou viděl na semaforu kartu za opakovanou nečistou hru.

I proto měl Linz více ze hry, ale Češi byli i přes přesilu v defenzivě velmi jistí. Kuriózní lob ve spěchu od Keita Nakamury těsně minul branku (56.). Na druhou stranu hosté byli v zakončení velmi efektivní. Tentokrát se Sor dostal přes Oumara Saka, který právě nastoupil jako střídající hráč, a vypálil do vzdálenějšího rohu.Byl to jeho pátý gól ve čtvrtém zápase Evropského poháru za Slavii, včetně tří proti LASK.

Zásah přes 20 yardů

Linečtí se ale nevzdali a vehementně tlačili. Odměnou byl Wiesingerův zásah z dálky z více než 20 yardů, na který brankář Ales Mandous nevypadal dobře a byl překvapen. Poté, co Plavšic musel opustit hřiště po kopnutí do Achillovy šlachy Jamese Hollanda, vstřelil Linz další dva góly. Nejprve Gruber šťastně sebral míč v pokutovém území a skóroval. Vzápětí dal konečný výsledek Schmidt po přihrávce Potzmanna. Žádné další rány nebyly ve vzduchu.

Znamená to, že tým trenéra Andrease Wielanda si zajistil třetí vítězství v osmém soutěžním utkání roku 2022, druhé v řadě po posledním zápase 6:0 v Bundeslize proti WSG Tirol. V lize čeká Hartberga v neděli druhý zápas kvalifikační skupiny.