Za Česko – Polsko hřímá expert: polovina kádru se musí vyměnit a taktika taky!

Zde je skóre po utkání Česko – Polsko (3:1), které zveřejnili Roman Kołtoń, Bożydar Iwanow (Polsat Sport) a Marcin Lepa (Polsat Sport). Polsko na stupnici od 1 do 10: Szczęsny 6 – Hotovost bez bankovky (9 Gumny 3), Bednarek 2, Kiwior 2, Karbownik 2 (46 Skóraś 5) – Bielik 3 (46 Świderski 5) – S. Szymański 3 (65 Zalewski 3), Linetty 4 (77 D. Szymański – plus), Zieliński 4, Frankowski 5 – Lewandowski 3.

Viz také: Zbigniew Boniek rázně mluví o situaci polského reprezentanta. „Je to sedmá volba.“

Od začátku druhého poločasu jsme hráli 1-4-4-2: Szczęsny – Gumny, Bednarek, Kiwior, Frankowski – S. Szymański, Linetty (v šesti), Zieliński, Skóraś – Lewandowski, Świderski.

Národní tým vedený Leo Beenhakkerem na úvod předkola předkola EURO 2008 prohrál doma s Finskem 1:3. Nizozemec udělal 5-6 změn pro další zápas proti Srbsku. Jinak to nejde. Santos studuje polské hráče, zná jejich profil a jejich mentalitu, což je asi potřeba změnit. Nepřekvapí mě, když v pondělí udělá zásadní změnu.

Možná tato sestava: Szczęsny – Frankowski, Salamon, Bednarek, Puchacz (Zalewski) – Skóraś, Linetty, Zieliński, Kamiński – Lewandowski, Świderski. Marcin Lepa komentuje: „Bylo by to příliš mnoho změn.“ Jsi si jistá? Zajímavé je, že Poláky nepřekvapil dotek, který vedl ke ztrátě gólu už v první minutě. Osazenstvo Santosu tomu zřejmě věnovalo velkou pozornost. Nebral však ohled na to, že Jaroslav Šilhavý může sestavit tým se čtyřmi obránci, ale i se třemi. Bílí a červení nebyli nikdy připraveni čelit Čechům za stavu 1-3-4-3. Od první vteřiny jsme byli hodně ztracení. Strach. Množily se technické chyby, které ovlivnily výkon celých formací. Vlastně pro plynulost hry celého týmu. Byla to noční můra. A jen Wojciech Szczęsny nám do přestávky zabránil prohrát 0:3… Druhý poločas byl o něco lepší. Češi nám dali zemi, ale… Nic z toho nebylo. Šance hledali v protiútocích a jeden z těchto protiútoků vedl ke ztrátě třetí branky. Těsně před koncem došlo ke korekci výsledku – po hře Skóraśe vstřelil čestný gól Damian Szymański.

Fernando Santos se pokusil postavit tým „v portugalštině“. Myslím si však, že musíme myslet na naše výhody. Útočníci a křídla jsou naše hlavní zbraně. A hlavní problém – linie obrany! Neexistují dva způsoby: Santos musí dostat oheň pod kontrolu. Každý trenér potřebuje čas. Beenhakker odehrál teprve třetí zápas sezóny, který byl slibný. Paulo Sousa se v zápase s Maďarskem – prohrál také 0:2 – bránil útokem. Co udělá Santos v pondělí proti Albánii? Teď si pravděpodobně uvědomil, jak těžké výzvě čelil…