Vítězství pro Salzburg, Rakousko a Rapid v mistrovské skupině

Boj o titul se zdá být rozhodnutý po prvním z deseti kol mistrovské skupiny. Šampioni série Red Bull Salzburg porazili v neděli doma svého prvního pronásledovatele Sturma Graz 1:0 (0:0) a nyní mají jedenáct bodů před Wiener Austria a dvanáct před Sturmem. Zlatý gól vstřelil Maximilian Wöber (55.). Salcburku se i přes počáteční potíže podařilo napravit porážku 7:1 v Lize mistrů na hřišti Bayernu Mnichov.

Salcburk vyhrál se Sturmem i šestý soutěžní zápas v řadě. Bulls vyhráli 20 z posledních 22 ligových domácích zápasů a dvakrát remizovali. Sturm naopak připustil první prohru po sedmi ligových zápasech bez prohry. Poprvé v této sezóně Bundesligy nedokázali Grazers skórovat v zápase venku. Od zimní přestávky si tým Christiana Ilzera připsal jednu výhru, tři remízy a jednu porážku.

Rakousko začalo ve skupině masters ideálně. Za „Fialky“ skórovali Marco Djuricin (13.) a Eren Keles (47.), kteří slavili pátý plný úspěch v řadě. WAC skóroval pouze přes Michaela Liendla (26.) a klesl na čtvrté místo. První vzrušení přišlo ve druhé minutě: obránce WAC Luka Lochoshvili a Marvin Martins se trefili hlavami, bohužel Lochoshvili musel být ošetřen a když se v šesté minutě pokračovalo ve hře, byl vystřídán Adis Jasic.

Rakousko rychle pocítí Eren Keles, jehož střela těsně minula vzdálenější tyč (8.). O něco později pak Keles asistoval a zvýšil na 1:0. Kofler nedokázal zkrotit příchozí centr, Djuricin oprášil. Byl to veteránův sedmý gól v sezóně, první od 23. října 2021. WAC vypadal dvojnásobně šokovaný, většinou ztrácel míče ve středu pole. Až do 26. minuty: obránce Amar Dedic poznal prostor, dribloval do pokutového území soupeře a přihrál Christopheru Wernitznigovi. To posloužilo Liendlovi, jehož střelu bohužel tečoval přímo pod břevno Markuse Suttnera.

Regenerace po přestávce nemohla být pro Rakousko lepší. Po rohu uklidili Korutanci míč ke Kelesovi, který přesně z 16 metrů pálil do vzdálenějšího rohu. O zábavu bylo postaráno, WAC vyvinul tlak, Rakousko opakovaně zaznamenalo dobré střídavé momenty s Ohio, ale nedokázalo je využít. WAC se opět snažil o velký tlak v zakončení, ale většinou se potýkal s fialovou obranou.

Rakouský městský rival Rapid vyhrál na stadionu Wörthersee 3:1, branky vstřelili Marco Grüll, Bernhard Zimmermann a Yusuf Demir. Branku domácích z penalty vstřelil ve 41. minutě vyloučený Turgay Gemicibasi v 53. minutě. Ještě před týdnem vyhrál Rapid ve Vídni nad Klagenfurtem 3:0. Tentokrát to opět stačilo na druhé trojky, i proto, že se zelenobílí po vyrovnané úvodní fázi prezentovali ledově ve využívání šancí.

Po dlouhém pasu Dejana Petrovice se Grüll ocitá sám před brankou a nenechává brankáře Phillipa Menzela (27.) žádnou šanci. O osm minut později Martin Moormann trefil perfektní centr po středu a Zimmermann musel jen vyrážet. Austria Klagenfurt se vrátil do zápasu s podivnou situací: Po vysokém míči v šestnáctce se dostali do hlavičkového souboje Kevin Wimmer a Filip Stojkovic, míč přistál v náručí Wimmera a rozhodčí Markus Hameter rozhodl o penaltě, kterou Gemicibasi přeměněn (41.) . Zápas se hrál krátce po změně tábora. Nejprve Demir hlavičkoval po centru od Grülla a upravil na 3:1 pro Rapid (49′) – byl to první gól hráče ÖFB za Rapid od jeho návratu z FC Barcelona. Poté Gemicibasi viděli žluto-červeně po souboji se Stojkovičem (53.).

V kvalifikační skupině si LASK ventilovali frustraci po čtvrtečním neuspokojivém vystoupení v evropském poháru. Atleti zakončili nedělní úvodní zápas WSG Tirol v Paschingu 6:0 (3:0) a okamžitě se tak dostali do vedení s náskokem jednoho bodu před hornorakouským rivalem SV Riedem. Sebevědomí si svěřenci trenéra Andrease Wielanda zvedli i ve druhém zápase proti pražské Slavii.

Ve čtvrteční odvetě osmifinále Evropské konferenční ligy proti mistrům české série v St. Pöltenu musí překonat manko 1:4. Keita Nakamura (9.), který v základní sestavě nahradil Thomase Goigingera, inicioval vítězství velmi brzy před 4000 příznivci, Florian Flecker přidal double v prvním poločase (26., 41.). Po uzdravení se do listiny střelců zapsali i Peter Michorl (52.), který působil ofenzivněji než dříve, Alexander Schmidt (73.) a znovu Nakamura (88.). Flecker také nastavil dvě branky, díky nimž se stal vynikající postavou v Raiffeisen Areně.