Van Baarle a Jumbo crack van der Poel

Mistrovství republiky mužů v silničním provozu

Dylan van Baarle (Jumbo – Visma) chvíli po jeho útoku | Foto: Cor Vos

25.06.2023 | (rsn)- Předposlední červnový týden je vyhrazen mistrovství republiky. Nejprve závody v časovce, před silničními závody, které budou následovat v sobotu. Nabízíme vám souhrn výsledků hlavních soutěží mužů.

Nizozemí

Z útoku deset kilometrů před cílem za sebou nechal Dylan van Baarle (Jumbo – Visma) elitní skupinu kolem Mathieu van der Poela (Alpecin – Deceuninck). Loňského vítěze Paříž-Roubaix od té doby vítěz posledního vydání dlažební klasiky nepřekonal. Van der Poel skupinu vyfoukl, ale s Olavem Kooijem (Jumbo – Visma) na zadním kole se mu o moc přiblížit nepodařilo. Van Baarle vyhrál o 36 sekund nad Kooijem, který lehce spurtoval van der Poela.

Výsledky využívají FirstCycling.com

Norsko
Dversnes vyhrál, sedm spoluhráčů v top 10

Uno-X podle očekávání nechybělo ani v norském Sandnes. Po 186 kilometrech konečně získal titul Fredrik Dvesnes před svými týmovými kolegy Alexandrem Kristoffem a Jonasem Abrahamsenem. Za čtvrtým Svenem Bystromem (Intermarché – Circus – Wanty) následovali další čtyři piloti Uno-X, na desátém místě se do první desítky dostal Tobias Johannessen, osmý pilot týmu.

Belgie
Evenepoel v duze v Driekleur

Belgičtí profesionálové předvedli show na převážně rovinatém hřišti. Všechna velká jména vyšla v průběhu soutěže vítězně, a tak se očekávaný hromadný sprint nenaplnil. Ve finále se z rozhodující elitní skupiny vzdálili Remco Evenepoel (Soudal – Quick-Step) a Alec Segaert (Lotto – Dstny). Neoprof se téměř nepodílel na trenérské práci, kvůli tlaku pronásledovatelů nemohl hrát poker mistr světa, který na rozdíl od 20letého hráče za sebou neměl žádné spoluhráče. Evenepoel vyrazil do sprintu zepředu, mladík ho nedokázal předjet a skončil druhý jako v časovce. Jasper Stuyven (Trek – Segafredo) vyhrál sprint pěti pronásledovatelů.

Francie
Madouas dokončuje nadvládu Groupama

S téměř 4000 výškovými metry měli Francouzi z dalekého severu v Casselu pod koly možná nejtěžší trať tohoto víkendu. Valentin Madouas a Groupama – FDJ závod ovládli, vítěz nedokázal svým sólem zastavit vítěze ani chyba 13 kilometrů před cílem. Šestadvacetiletý hráč se v předposledním kole odpoutal od řady se dvěma týmovými kolegy Davidem Gaudu a Rudy Molarem a vyhrál modro-červeno-bílý dres o 1:49 minuty. Jeho spoluhráči byli chyceni. Molard se dokázal zavěsit na Juliena Bernarda a Tonyho Gallopina (oba Trek – Segafredo) a dostat se před ně v posledním stoupání. Bernard získal bronz.

Irsko
Healy vyhrává o více než čtyři minuty

V irském Dungannonu startovali čtyři profesionálové – a obsadili také první čtyři místa. Ben Healy (EF Education – EasyPost) byl ve vlastní třídě. Překonal druhého Roryho Townsenda (Bolton Equities Black Spoke) 4:12. Bronz získal Sam Bennett (Bora – hansgrohe), který dojel 5:49 minuty za Healym a vteřinu před týmovým kolegou Ryanem Mullenem a Dillonem Corkerym.

pobaltské země
Liepins nejlepší Balt, také tituly pro Lauka a Adomaitise

Na Combined Baltic Championship v litevském Alytusu byl nejrychlejším závodníkem Emils Liepins (Trek – Segafredo). Zajistil si lotyšský titul před Kristsem Neilandsem (Izrael – Premier Tech), který skončil sedmý za pěti Estonci. Novým estonským šampionem je Karl Patrick Lauk (Bingoal – WB), který byl o 37 sekund pomalejší než Liepins a o pět rychlejší než Lauri Tamm (Tartu 2024) a Rein Taaramae (Intermarché – Circus – Wanty). Nejlepším Litevem byl Rokas Adomaitis, celkově desátý.

Česká republika
Vacek nový český šampion

Mladíci kralovali českým Tlmačům i přes závod na 227 kilometrů. Ve sprintu 22členné skupiny zvítězil právě 21letý Mathias Vacek (Trek – Segafredo) před 20letým Pavlem Bittnerem (DSM). Třetí místo obsadil 23letý Šimon Vaníček (Cez Cyklo Team Tábor) před o rok starším Tomášem Bártou (Caja Rural – Seguros RGA).

Rakousko
Mühlberger je po šesti letech zpátky vpředu

Loni Bora – hansgrohe ovládla Rakousko pětinásobným vítězstvím, letos Raublinger musel nechat předjet svého bývalého týmového kolegu Gregora Mühlbergera (Movistar). Devětadvacetiletý mladík vyhrál rakouský titul podruhé po roce 2017. Po 182 kilometrech byl o 45 sekund rychlejší než šampion v časovce Patrick Gamper (Bora – hansgrohe). Stupně vítězů doplnil další bývalý jezdec Bora Lukas Pöstlberger (Jayco – AlUla). Patrick Konrad byl aktuálně čtvrtý. Dvě až čtyři místa v Hollenstein an der Ybbs obsadili stejní jezdci jako v předchozím roce.

Španělsko
Movistar dominuje, Lazkano vítězí

Španělský objev sezony Oier Lazkano (Movistar) získal na mistrovství republiky stříbrnou medaili v časovce s dlouhým sólem a zlatou v silničním závodě. Ve velké skupině pronásledovatelů jeho spoluhráči kryli všechny útoky, aby se nemohlo rozvinout žádné skutečné pronásledování. Třiadvacetiletý závodník ztratil síly v posledním stoupání, ale závěrečný útok Juana Ayusa (UAE Team Emirates) přišel příliš pozdě. Vyhrál stříbro před Carlosem Veronou (Movistar).

Kazachstán
Lucenko se vrací do Kazachstánu a vyhrává

Po dvou vítězstvích v řadě se Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan) rozhodl poslední dva roky v rámci přípravy na Tour de France neúčastnit se kazašského šampionátu. Tentokrát ne; Po středečním zlatu v časovce získal třicátník v neděli na Taldykorganu také dres šampiona silničního závodu, který získal potřetí. Druhý po 164 kilometrech jeho týmový kolega Jevgenij Gidich, bronz získal Daniil Marukhin (Vino SKO).