Tým ÖEHV s historickým úspěchem proti Čechům

Jistého brankáře Bernharda Starkbauma překonala pouze střela kapitána Romana Červenky (18.). Brian Lebler vyrovnal, když zbývalo 37 sekund. Starkbaum v penaltovém rozstřelu odrazil tři české pokusy, Peter Schneider byl jediným hráčem, který jeho pokus využil. Bylo to teprve druhé vítězství proti nejlepší šestce za posledních 75 let, po výhře 3:0 nad Spojenými státy 6. května 2001 na mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem.

Po třech zápasech proti adeptům na medaile drží Rakousko senzačně tři body, ale boj o udržení v čele ligy teprve začal. Norsko se očekává ve středu (15:20 / ORF Sport +), jde o první ze dvou přímých duelů proti sestupu. Vítězství proti Skandinávcům, kteří hrají ve skupině A od roku 2006, by zřejmě znamenalo vstupenku na mistrovství světa A v roce 2023.

Šéf týmu Roger Bader proto proti Česku odpočíval svého nejstaršího hráče v poli, pětatřicetiletý kapitán Thomas Raffl mohl šetřit síly. Vzhledem k tomu, že Benjamin Baumgartner je po zranění proti USA po zbytek turnaje mimo, udělal Bader velkou změnu. Útočník Simeon Schwinger debutoval na mistrovství světa, obránce Clemens Unterweger se poprvé objevil za Tampere poté, co se zotavil ze zranění, místo něj se do útoku přesunul Nico Brunner. Paul Huber nahradil Raffla ve druhé útočné řadě, Ali Wukovits převzal pozici centra ve třetí lajně místo Baumgartnera. V brance znovu nastoupil Starkbaum, David Kickert, který byl proti USA tak silný, dostal s ohledem na středu oddechový čas.

Rakušané předvedli stejné přednosti jako proti Švédsku (1:3) a USA (2:3 dubna) a ve 20. střetnutí s Českem byli odměněni prvním vítězstvím. Baderův tým pracoval v defenzivě a favoritovi, který nastupoval se sedmi hráči z NHL, příliš šancí nedával. Brzy inkasovaný gól nebyl uznán po kontrole videa, protože brankář byl deaktivován (8.), Starkbaum a spol. poté přežili čtyři minuty zápasu v týmu. V 18. minutě však Češi udeřili přes Červenku.

Rakušané po bezbrankovém středovém poli bojovali o historickou šanci na úspěch a dočkali se odměny. Bader stáhl Starkbauma z ledu pro pozdního hráče v poli a Leber do konce 37 sekund posunul puk za čáru. Výstřel byl započítán po ověření na videu. Prodloužení přežili bez problémů i Rakušané. Při rozhodování se Schneider ve svém pokusu pohnul jemně a jako jediný z deseti střelců proměnil.