Třetí výhra ve třetím zápase pro Švýcarsko, Rakousko ohromilo Českou republiku

Rakouský národní tým i nadále ohromuje překvapivě silnými výkony proti naprostým favoritům a zajistil si první turnajové vítězství proti České republice 2:1 po penaltách. Švýcarsko vybojovalo třetí výhru ve třech zápasech těsnou výhrou 3:2 nad Kazachstánem.

Švýcarsko – Kazachstán 3:2

Švýcarsko vyhrálo svou třetí výhru ve třech zápasech proti dobře opevněnému Kazachstánu výhrou 3:2.

Brankář Sandro Aeschlimann nastoupil poprvé za konfederaci a zachránil dvanáct střel. Pro Kazachstán byl se 40 zákroky nejdůležitějším mužem ve formě brankář Andrei Shutov.

Švýcarsko podle očekávání nastoupilo do zápasu jako rozhodující tým a trávilo hodně času s pukem v nepřátelské třetině. Kazachstán však dobře chápal, jak konfederáty zvenčí odrazit a nebezpečné situace jen stěží připouštěl.

Po bezbrankové první třetině byla druhá třetina hry mnohem otevřenější, což hrálo do hry rychlým a technicky nadaným Švýcarům. Denis Malgin toho nakonec využil. V kazašské třetině vyvezl puk mimo a předal ho Siegenthalerovi. Od koho přišel Filip Kuračev odvrátil a přistál vedle branky Malgina, který se prosazoval z těsného úhlu (24.).

Asi po deseti minutách hod Jonáš Siegenthaler puk ve vysokém oblouku vlastní třetiny u protější modré čáry, kde Dario Simion prošel kazašskou obranou a překonal Šutova a zvýšil na 2:0 (35.).

Sledujte: Youtube videa

V závěrečném klání pak Kazaši opláceli. S Yegorem Shalapovem v pokutovém území za podražení Andrese Ambühla vyrazil Jesse Blacker do protiútoku a zkráceně skóroval, když jeho střela zápěstím proklouzla pod paží Aeschlimanna (46.).

Švýcaři pak dělali vše pro to, aby zajistili jasné podmínky. Mimo jiné přišlo Koláč Suter a Fabrice Herzog si vytvořili dobré šance při přečíslení z protiútoku, ale Šutov je odmítl. V pěti proti pěti to Herzogovi fungovalo. S Ambühlem bojoval o puk za kazašskou brankou, postavil se k tyči a křižnou přihrávku mu naservíroval Ambühl, kterého přímo proměnil (56.).

Kazachstán oživil napětí těsně před koncem, když si střela Valeriho Orekhova našla cestu mezi škunery Aeschlimanna (58.). Šutov poté odešel z ledu pro šestého bruslaře, ale Švýcaři šli s postupem času do vedení.

Česko – Rakousko 1:2 po

Rakouští podrazáci dál zlobí své velké soupeře ze skupiny B. Po těsné porážce 2:3 v prodloužení proti USA slavili náhradníci první vítězství 2:1 po penaltovém rozstřelu.

Rakousko hrálo bez kapitána Thomase Raffla, místo toho nosil C na hrudi Manuel Ganahl. Bernhard Starkbaum předvedl v rakouské brance špičkový výkon s 24 zákroky. držel před ním Karel Vejmelka 17 úderů.

V první třetině se hrálo tam a zpět, oba týmy vstupovaly do soupeřovy třetiny, ale jen těžko si vytvářely vyložené šance. Zdálo se, že se Češi konečně dostali do vedení zásluhou Matěje Stránského. Starkbaum si však okamžitě stěžoval úředníkům a oprávněně. Jak je jasně vidět na videozáznamu, byl v brankovišti překvapen Tomáš Hertl deaktivován, takže cíl byl prohlášen za neplatný.

Ke konci třetiny skórovala Češka podle pravidel. Roman Červenka porazil Starkbauma na asistenci Mateje Blumela a Tomáše Kundrátka střelou zápěstím z enklávy a skóre na 1:0 (18.).

Druhá polovina utkání se nesla převážně v dobré a disciplinované defenzivě, čisté šance, jako střela Davida Krejčího, zůstaly ojedinělé. Vejmelka a Starkbaum také odvedli bezvadnou práci, když byli vyzváni.

Po neúspěšné početní výhodě Rakouska na začátku třetí třetiny se zdálo, že Češi vstoupili do zápasu o něco lépe, ale hráči alpské republiky si rychle našli cestu zpět do svého systému, nadále dávali málo a snažili se o vyrovnání. z jejich strany. Česká obrana však odvedla dobrou práci a stěží pustila soupeře do nadějných střeleckých pozic.

Dřina Rakušanů byla odměněna krátce před závěrečnou sirénou. Zatímco Starkbaum byl na lavičce šestého bruslaře, Dominique Heinrich vyslal střelu, kterou Vejmelka nechytil. Brian Lebler vyrazil volný puk směrem k čáře a zasunul ho do branky, aby vyrovnal (60.).

Po bezbodovém prodloužení udržel Starkbaum svůj penaltový rozstřel zcela čistý a jediný gól vstřelil razantním zákrokem Peter Schneider.

Další úterní zápasy:

skupina A
Itálie 1-2 Dánsko

Dánsko si zajistilo tvrdou výhru 2:1 nad Itálií po neuspokojivé prohře 6:0 se Švýcarskem. O těsný výsledek se zasloužil především italský brankář Andreas Bernard, který zachránil 43 střel. Sebastian Dahm zastavil 13 střel pro Dánsko.

Nikolaj Ehlers využili Dánové druhou přesilovku v první třetině na 1:0 (16.). Bernard však nápor Dánů ustál a hra byla těsná. Minutu od konce druhé třetiny nakonec našel odpověď Alex Petan a vyrovnal většinu (40.). Mathias Bau, který připravil Dánsko už na 1:0, se rozhodl krátce po zahájení závěrečné fáze (42.).

Skupina B

Švédsko – Velká Británie 6-0

Švédsko vyhrálo nad smolařskou Velkou Británií jasně 6:0. Označeno po 13 sekundách Rasmus Asplund už 1:0. Branky následované Joakim Nordstrom (8′), Anton Bengtsson (11′), Rasmus Dahlin (14′) a znovu Asplund (20′). Po třetí přestávce musel britský brankář Ben Bownes uvolnit místo svému kolegovi brankáři Jacksonu Whistleovi, který chytil 18 z 19 střel. Bengtsson vstřelil svůj druhý gól v závěrečné třetině (54′). Marcus Hogberg vyřadil z branky Švédska 16 zákroků. Bengtsson (2 góly, 1 asistence) a Dahlin (1 gól, 2 asistence) měli po třech bodech.