Swiatek slaví třetí triumf na Roland-Garros

Paris (AP) – Iga Swiateková upustila pálku, dala si ruce před obličej, přikrčila se a několik sekund plakala. V závěrečném thrilleru 2:46 slavila 22letá Polka svůj třetí triumf na French Open a porazila překvapivou českou dvojku Karolínu Muchovou 6:2, 5:7, 6:4.

Světová jednička prohrála během turnaje první set, ale nakonec ukázala pevné nervy a svou extratřídu. Za stavu 3:0 ve druhém setu se zdálo, že je partie téměř rozhodnutá ve prospěch Swiateka, ale Muchová zůstala v zápase s nezkrotnou vůlí bojovat. Po prvních dojemných scénách Swiatek úlevně vyskočil nad rudým popelem dvora Philippe-Chatrier.

Swiatek už triumfoval na klasické antuce v Paříži v letech 2020 a 2022. Světový žebříček – 43. Muchová slavila ve svém prvním grandslamovém finále největší úspěch kariéry.

Výjimečná pozice Swiateka

Swiateková měla mnohem větší problémy než při prvních dvou finálových vítězstvích na Stade Roland Garros: loni to bylo 6:1, 6:3 proti Američance Cori Gauffové, v roce 2020 Polák vyhrál 6:4, 6:1 nad Sofií Kenin z USA. Swiateková znovu podtrhla jejich současné výjimečné postavení: pouze Monica Selesová a Naomi Ósakaová předtím vyhrály svá první čtyři grandslamová finále v profesionální historii ženského tenisu.

Swiateková byla během turnaje na kurtu o více než čtyři hodiny méně než její soupeřka – a prosadila se i díky pevné fyzičce. Až v semifinále proti Brazilce Beatriz Haddad Maiaové bylo Polákovi pořádně nabídnuto. Muchová zase předvedla nejlepší ženský zápas turnaje v semifinále při souboji s Arynou Sabalenkovou. Při vítězství nad druhou ve světovém žebříčku za stavu 2:5 ve třetím setu ubránila mečbol.

A Češka, kterou během kariéry několikrát zastavilo zranění, zpočátku své místo ve hře vůbec nenacházela. Po nervózním úvodu od Muchova vedl Swiatek už po deseti minutách 3:0. Postupně si ale outsider na velké pódium zvykal. Muchová získala sebevědomí, vrátila se, snažila se hrát svou variabilní hru jako proti Sabalence. Šestadvacetiletá hráčka dokázala v úvodní sadě dvakrát podávat, ale Swiateková nejprve se stoickým klidem odrážela všechny útoky soupeřky.

vládce antukového hřiště

V 54 zápasech na antuce Swiatek po vítězství v prvním kole prohrál pouze jednou – proti Muchově 2019. Zpočátku to ale nevypadalo. Dominátor na antuce opět rychle vyhrál první tři hry. Když už se ale zdálo, že je vše připraveno na velkou vítěznou párty, kterou loni překvapila fotbalová hvězda Robert Lewandowski, Muchová to znovu otřásla. S nižší chybovostí než dříve vyrovnali na 3:3.

A najednou Swiatek ztratil svou suverenitu. Hra se stala kvalitní a dramatickou. Za stavu 6:5 se Muchová zastavila v nejpozoruhodnějším bodě zápasu: díky skvělé atletice proměnila volej a ztratila raketu z ruky. Následně doplachtil bekhend od Swiateka – vyrovnání setu.

Hra přišla a odešla. Pokaždé, když se zdálo, že hráčka je konečně na cestě k vítězství, její soupeř se vrátil. Swiatek i přes brejkboly zvýšil na 5:4 a mohl slavit o něco později.