Švédsko-Česká republika. Švédové se trápili s Čechy. Rozhodující gól v prodloužení

Švédská reprezentace bude v rozhodujícím utkání o postup na mistrovství světa v Kataru soupeři Poláků. Tým Janne Anderssona nedokázal v semifinále play-off zaujmout, ale nakonec českou stranu porazil skromně po prodloužení 1:0. Češi hrají ve velmi experimentálním složení, oslabeni nedostatkem kupř. nejlepší střelec Patrik Schick, byli odsouzeni k sežrání. Svěřenci Jaroslava Šilhavého však skandinávským favoritům kladli neuvěřitelný odpor.

Domácí převzali iniciativu brzy, Alexander Isak byl blízko zápisu do listiny střelců, ale v 11. minutě fanoušci shromáždění ve Friends Areně v Solné ztuhli. Ve zmatku po rohu dopadl lépe Jan Kuchta, který překonal Robina Olsena, ale Švédy zachránil sudí Michael Oliver, který viděl útok Jakuba Brabce.

Švédové se pokusili odpovědět. Domácí měli optickou převahu, ale v první epizodě nedokázali překonat obranu soupeře a donutit Tomáše Vaclíka k obrovskému nasazení. Švédové hrozili hlavně po standardkách ve hře a na křídle se několikrát objevil i Martin Olsson. Brankář hostí Robin Olsen byl také v prvním zápase prakticky bez práce.

Po změně stran se opět prosadili Švédové, ale narazili hlavou na zeď. Naši sousedé na jihu se úspěšně bránili a rozdrtili postupné útoky hostitelů. Utkání stejně jako v první části nebylo gólově bohaté a hra se soustředila především ve středu zálohy. V 79. minutě nakonec domácí přinutili k akci Vaclíka, ale Mattias Svanberg po rohovém kopu hlavou udeřil přímo do českého brankáře.

V prodlouženém čase mohli Češi nečekaně převálcovat Švédy. Milan Havel však měl neuvěřitelnou „bednu“, která mohla jeho tým dovést až do finále play-off. V základní hrací době jsme se nakonec gólově nedočkali.

První část prodloužení výsledek nezměnila, ale ve 110. minutě si konečně našli cestu do české obrany domácí. Po kombinační akci rozehrál Alexander Isak míč do pokutového území na Robina Quaisona a 28letý záložník chladnokrevně překonal Vaclíka. Jak se později ukázalo, byl to gól důležitý pro postup.

Švédové se proto příští úterý střetnou na Slezském stadionu v Chorzówě s Biało-Czerwonych. Vítěz tohoto zápasu získá vstupenky na mistrovství světa v Kataru. Utkání má začít ve 20:45.

Švédsko – Česko 1:0 (0:0)

Fotbalová branka: Robin Quaison (110.)

Žluté karty: Nilsson, Claesson, Ekdal, Olsson, Karlstroem (Švédsko) – Holes, Zima, Souček, Matějů (ČR)

Švédsko: Robin Olsen – Marcus Danielson, Joakim Nilsson, Victor Lindelof, Martin Olsson (61. Pierre Bengtsson) – Viktor Claesson (61. Robin Quaison), Kristoffer Olsson (107. Jesper Karlstroem), Albin Ekdal (72. Mattias Svanberg), Emil Forsberg (115. Anthony Elanga) – Dejan Kulusevski, Alexander Isak (115. Filip Helander).

Česká republika: Tomáš Vaclík – David Zima, Jakub Brabec, Tomáš Holeš, Michal Sadílek (90 + 2. Jan Sýkora) – Antonín Barák (90 + 2. Ladislav Krejčí), Tomáš Souček, Lukáš Masopust (76. Milan Havel), Adam Hložek (111 Ondřej Lingr), Jakub Jankto (76. Aleš Matějů) – Jan Kuchta (83. Tomáš Pekhart).