Skowron a Boudiková před Justynou Kowalczyk – Jelonka.com

Vítězem 46. ročníku závodu Piast na 50 km se stal Michał Skowron ze Sobieszówa v Jelení Hoře! Mezi ženami triumf Češky Adély Boudíkové, která předstihla Justynu Kowalczyk-Tekieli. Do cíle dorazilo ve stanoveném čase 1240 lyžařů.

Na trase, která byla celou noc upravovaná, ráno sněžilo, takže to bylo pomalé a velmi náročné. Na straně mužů se rychle vytvořila pětice závodníků (Skowron, Antolec Leopold, Knop, Janeček). Zůstali spolu více než 40 kilometrů. Ve stoupající části trasy Bez Łaski zaútočil polský reprezentant Michał Skowron, utekl svým soupeřům a zvítězil. Učinil odvážné rozhodnutí uniknout, protože – jak řekl v cíli – tempo skupiny pro něj nebylo příliš silné a cítil se dobře. Dodejme, že běh se hrál na hřištích, kde odmala trénoval, zná každou zatáčku, sjezd i stoupání. Pochází z velké lyžařské rodiny. Jeho otec Mieczysław vyhrál v roce 1989 v Piastu závod na 25 km. Michałův starší bratr, skvělý trenér (a závodník) Piotr, připravil Michala na start na 50 km.

Nikdy jsem při běhání nesnědl dvě kila čokolády – řekla Justyna Kowalczyk-Tekieli v cíli. Olympijská a mistryně světa, vítězka Světového poháru, již profesionálně netrénuje, a tak ji 50 let v tak těžkých podmínkách jako na 46. Piast Race stálo hodně úsilí. – Pokud bych vyhrál, bylo by to nefér vůči mému konkurentovi, který trénuje v soutěži – řekla královna polského lyžování. Tou soupeřkou byla česká hvězda Adéla Boudíková, která již před šesti lety vyhrála Piast Race na 50 km. Poté porodila dvě dcery a přerušila sportovní kariéru. – Moje dcery jsou už starší než Justýnino miminko, takže jsem měl více času dostat se zpět do formy – vysvětlila Adéla Boudíková v cíli.

Justyna Kowalczyk-Tekieli se závodu Piast Race zúčastnila počtvrté. Dvakrát vyhrála 50 km (v letech 2017 a 2019), v roce 2020 skončila druhá na 25 km. Pamatují si ji i vítězství na jakuszyckých tratích během Světového poháru klasicky na 10 km v letech 2012 a 2014. Tentokrát je její pobyt v Jakuszycích nejen sportovní, ale i rodinný – doprovází ji manžel Kacper, bratr Stefan ( oba běželi 50 km), rodiče, trenér Aleksander Wierietielny a pes Maniek.

Debut Justyny ​​Kowalczyk-Tekieli vzbudil velký zájem ostatních hráčů i fanoušků, setkávala se se sympatiemi na každém kroku. Piastovský závod na 50 km se jel na krásných cestách Izerských hor ve Szklarské Porębě, v oblasti mezi Hutou a dolem Stanisław, turistickým střediskem Orle a okolím Kozího hřebene.