Senzační obsazení finále US Open! První taková situace v 21. století.

Takové obsazení od posledního zápasu grandslamového turnaje nikdo nečekal. Obě tenistky měly neuvěřitelnou cestu k nejdůležitějšímu zápasu na US Open. Emma Raducanu, 18, je objev posledních měsíců. Dobře si vedla ve Wimbledonu, kde vypadla až v osmifinále po skrečování v zápase s Ajlou Tomljanović. A před prvním zápasem tohoto turnaje byla 338. hráčkou světa.

Podívejte se na video
„Nečekejte, že Iga Świątek bude pokaždé super vážný a super soustředěný“

Raducanu jako Iga Świątek. Prochází turnajem jako bouře

Soutěž na US Open začala kvalifikací, ve které odehrála tři zápasy a všechny samozřejmě vyhrála. Poté 150. tenistka žebříčku WTA vyřadila Stefanie Voegle, Shuai Zhang, Sara Sorribes Tormo a v 1/8 porazila zabijáka Ashleigh Bartyovou zastupující hostitelku Shelby Rogersovou. Ve čtvrtfinále ho čekal ještě těžší úkol – Hra s olympijskou vítězkou Belindou Benćovou. Tady ale Raducanu své soupeřce nenechala iluze, vyhrála 6:3, 6:4.Byl to první zápas její kariéry se soupeřkou z první dvacítky žebříčku WTA.

Iga Świątek je blíž k účasti ve finále WTA než Hubert Hurkacz k finále ATP

V Radučanském semifinále najde Marii Sakkariovou (18. WTA), která už vyřadila Karolínu Plíškovou, Bianku Andreescu, Petru Kvitowou, Kateřinu Siniakovou a Martu Kostjuk. Ale Britové se ukázali jako příliš silní. Řekyně nehrála v prvním setu špatně, ale neuměla své šance využít. První dvě hry na podání prohrála, navíc měla v první a třetí hře až sedm šancí na brejk Radučan, ale žádnou nevyužila. Efekt – 6:1 v prvním setu. Ve druhém setu to stačilo na výhru v jednom brejku. Britka na ně dosáhla ve třetím zápase a nakonec po 85 minutách vyhrála Emma Raducanu 6:1, 6:4 a postoupila do finále.

Britský rekord je tedy následující – devět her, devět výher, žádný obdržený set. Dobrodružství 18letého mladíka je velmi podobné tomu, které zažil Iga Świątek na Roland Garros v roce 2020. Raducanu je prvním kvalifikantem, který se dostal do finále grandslamového turnaje.

Souboj teenagerů na US Open. Neuvěřitelný Kanaďan se kvalifikoval do finále

Její soupeřkou ve finále bude další teenagerka – Leylah Fernandezová. Kanaďanka překvapila svět v zápase proti Naomi Ósakaové ve třetím kole turnaje. Kanaďanka porazila favorita 5:7, 7:6, 6:4.Na otázku po zápase, kdy si myslí, že by Japonka mohla být přehraná, odpověděla, že „od začátku zápasu“ .

Iga Świątek během US Open 2021„Nečekejte, že Iga Świątek bude pokaždé super vážný a super soustředěný“

„Kanaďanka měla nejlepší sezonu své kariéry. V žebříčku WTA je už 73., v březnu vyhrála svůj první titul v Monterrey. Fernandezová má zajímavé kořeny. Její otec Jorge je bývalý profesionální fotbalista ekvádorského původu a její matka Irene Exevea je Kanaďanka z Filipín.“ – napsal o ní Dominik Senkowski ze Sport.pl.

Na cestě do semifinále devatenáctiletá Fernandezová mimo Ósaku porazila Ana Konjuh, Kaya Kanepi, Angelique Kerber a Elina Switolina. V semifinále ji čekal zápas s druhou raketou světa Arynou Sabalenkovou. První set byl vyrovnaný. Sabalenková rychle brejkla soupeřku a ujala se vedení 3:0, ale o tuto výhodu přišla a Kanaďanka vedla k remíze 4:4. K určení vítěze byl nutný tie-break. V něm ztratil dvě své přihrávky Fernandez, ale Sabalenka až čtyři. Po prvním setu vyhrál Fernandez 7:6 (7:3 v tie-breaku).

Ve druhé hře byl Fernandez opět rychle zlomen, ale ztrátu opět dohnal. Tentokrát ale opět prohrála zápas svým podáním, a to až v samém závěru. Poslední partii vyhrála Sabalenková s nulou a celý set 6:4, ve třetím setu byly obě hráčky jasné až do stavu 3:2 pro Fernandezovou. Poté Kanaďanka soupeřku porazila, ale vedla velmi krátce, protože další dvě hry vyhrála Běloruska. Nejlépe si nakonec vedla Fernandezová, která svou soupeřku rozdrtila ve finálovém zápase, který vyhrála bez ztráty bodu. Kanaďan porazil druhou raketu světa 7:6, 5:6, 6:4.

Novak Djokovič se nezastaví!  Rekord se blíží. Novak Djokovič se nezastaví! Rekord se blíží. „Je to trochu vtip“

Ve finále grandslamového turnaje se tak proti sobě postaví dva dorostenci. Jde o první podobnou situaci v 21. století. Finálový zápas je na programu v sobotu ve 22:00 polského času.