Kvůli koroně jsme museli tři roky čekat na desátý ročník „Werbeprofi Silvestrovského běhu“ v Gmündu. Dnes slaví největší novoroční závod ve státě své výročí: více než 700 účastníků uzavřelo rok sportovně.

Zjistili jarní teplotu 17 stupňů – ideální podmínky pro běh, ale extrémně neobvyklé, až nevhodné pro silvestrovský závod.

Poté, co děti závod otevřely, hlavní (6,5 km) a amatérští běžci (2,6 km) konečně společně vyrazili na trasu centrem města Gmünder.

Od prvního kola hlavní jízdy se od zbytku pelotonu oddělili dva hráči s jasným náskokem: Češka vedla Petr Lucas z Budějovic udával tón, o pár metrů pozadu byl místní hrdina LT Gmünd Stefan Apfelthaler z Heidenreichsteinu. V této tabulce se v tuto chvíli změnilo jen málo.

Rozhodnutí padlo až v posledním kole

Oba muži byli ve své lize a nezpomalili tempo. Ve třetím z pěti kol Apfelthaler konečně chytil vedoucího, předjel ho a ve čtvrtém kole se snažil udávat tempo sám. Odrazil útok, nedokázal se osvobodit a znovu prošel kolem Apfelthalera.

V posledním kole se Lukas opět ujal rozhodujícího vedení a protnul cílovou páskou po 22:11 minutách. Apfelthaler nakonec musel směrem k cíli trochu vypadnout, ale suverénně obsadil druhé místo se ztrátou 17 sekund. Napínavý byl i boj o třetí místo. Zde se Filip Korinek z Českých Velenic (23:51) až v závěrečných metrech rozhodně odpoutal od Reneho Allrama (23:55) z Weitry.

Rozhodnutí pro ženy bylo mnohem jasnější než pro muže. Nejprve akci dominovala Sarah Führer. Altenburgerová však po dvou kolech projela cílem a slavila vítězství v amatérské soutěži. Cesta byla tedy pro místní hrdinku Nicolettu Leidenfrost v hlavní soutěži volná. Za 28:03 min. Jako nejrychlejší dorazila do cíle žena z Gmündernu, za ní Retzer Barbara Grabnerová (28:35) a Verena Frühwirthová (28:40).

Zatímco Führer vyhrál soutěž žen za 9:47 minuty, Gföhler Stefan Einsiedler vyhrál soutěž mužů za 9:42 minuty.

Starosta jako „anděl štěstí“

Bernhard Bock, prezident LT Gmünd, byl s jubilejní soutěží potěšen. Kromě přibližně 500 předem přihlášených běžců se k nim v den akce přidalo mnoho dalších.

Před startovním signálem hlavní sponzor Werbeprofi vylosoval výlet na stockholmský maraton na začátku června mezi hlavními přítomnými běžci: starostka Helga Rosenmayerová hrála „Lucky Girl“ a Windigsteiger Gregor Katzinger se mohl radovat z vítězství.