Po dobré první třetině plave Švýcarsko proti USA

Švýcarsko utrpělo jasnou porážku ve svém druhém utkání na čtvrtečním mistrovství světa hráčů do 20 let v Edmontonu. Tým prohrál ve skupině B s USA, přestože si občas vedl dobře 1:7. Ve skupině A se Slovensku ve druhém turnajovém vystoupení dařilo ještě hůř. S Kanadou prohráli 11:1. Naopak Finsko a Česká republika to napínaly, když se střetly ve skupině A. Finové nakonec zvítězili 4:3 nP.

Švýcarsko 1-7 USA (0-0/1-5/0-2)

Dlouho nic nenasvědčovalo jasnému úspěchu favorita. Švýcaři s Kevinem Paschkem startujícím v brance dobře navázali na první třetinu. Nejen, že se soustředili na obranu, ale svou spásu hledali i v útoku. Po 20 minutách to bylo 0:0.

Ve druhém poločase zpočátku kontroluje situaci obrana Konfederace. Ale stalo se, když Švýcarsko podruhé propadlo ve středním pásmu: Carter Mazur vedl USA 1:0 (26′). Ale švýcarská odpověď následovala rychle. Joël Henry si vedl dobře individuálně a vyrovnal skóre na 1:1 (29.).

Tweet od @IIHFHockey: Bannerová noc pro @usahockey, když ohromili @swissIceHockey 7-1, pouze 24 střelami na branku. #MondialJuniors pic.twitter.com/3lcBCH3KlD

Poté hráči ze Spojených států opět výrazně zvýšili počet úderů. Švýcaři nedokázali smršti útoků o moc víc kontrovat. V Paschkeově bytě v pravidelných intervalech zvonil zvonek. Brock Faber (32′), Mazur svým druhým gólem (34′), Landon Slaggert (38′) a Matthew Coronato (40′) zvýšili po dvou třetinách z amerického pohledu na 5:1.

Švýcarský trenér Marco Bayer provedl pro závěrečnou třetinu změnu brankáře. Za Paschkeho poslal na led Noaha Patenaudea. Nový muž mezi tyčemi odvedl dobrou práci a zachránil sedm z devíti střel Ameriky na branku. Proti gólům Thomase Bordeleaua v přesilovce (42.) a Rileyho Durana (57.) byl však bezmocný.

Dalším soupeřem Švýcarska je Německo. Hraje se v sobotu ve 20:00 místního času v Edmontonu (ne 4:00 SELČ).

Slovensko 1-11 Kanada (0-4/1-4/1-3)

Kanadští favorité nedali Slovákům šanci a slavili první dvouciferné vítězství na aktuálním mistrovství světa hráčů do 20 let. Kapitán Mason McTavish byl nejlepším hráčem domácího týmu. Na kontě má čtyři branky a dvě asistence. Pro domácí to byla druhá výhra druhého zápasu, zatímco Slovensko na svůj první bod stále čeká.

Tweet od @IIHFHockey: Matej Kaslik popírá uzavření @HockeyCanada! @HockeySlovakia #SVKCAN #WorldJuniors pic.twitter.com/EHy8a9ENeh

Čtyřmi góly McTavishe vyrovnal kanadský rekord v jediném utkání na mistrovství světa juniorů. Jeho krajané, kteří ho také následovali, jsou Mario Lemieux (1983), Simon Gagné (1999), Brayden Schenn (2010), Taylor Raddych (2016), Maxime Comtois (2018) a loni v prosinci Connor Bedard při výhře 11:4 nad Rakouskem. Tento turnaj byl však později kvůli Coroně zrušen.

McTavish k rekordu vstřelených branek řekl: „Je to pro mě docela skvělý a zvláštní okamžik. Ale je to pocta pro celý tým. Moji spoluhráči mě hledali po celý zápas, zvláště Bedard He měl skvělý zápas.“

Bedard, který je považován za nejlepší volbu pro první celkovou volbu draftu NHL 2023, otevřel skóre a také přispěl k drtivému vítězství. Joshua Roy zaznamenal jeden gól a tři asistence. Brennanová Othmannová, debutující na turnaji, se podělila o gól a dvě asistence s Ethanem Del Mastrem. Will Cuylle, Olen Zellweger a Logan Stankoven zaznamenali každý gól a asistenci, zatímco Zach Ostapchuk se zapsal gólem.

O gól útěchy pro Slováky se zasloužil Matej Kaslík. „Nevím, co se stalo,“ komentoval hořkou porážku Adam Sýkora. „Byl to hrozný zápas pro všechny. Teď se musíme plně soustředit na další zápas proti Lotyšsku. Bude to pro nás nejdůležitější zápas soutěže.“

Finsko – Česká republika 4:3 aet (1:2/1:0/1:1/0:0/1:0)

Duel byl napínavou záležitostí až do konce. Kasper Simontaival rozhodl v penaltovém rozstřelu druhým samostatným nájezdem Finů.

Tweet od @IIHFHockey: FINland @leijonat jsou neporaženi ve dvou zápasech na #WorldJuniors 2022 a překonali Česko 4:3 díky gólu Kaspera Simontaivala. pic.twitter.com/y0WCSdEqwJ

Tento zápas začali lépe Češi. Vedení 1:0 zaznamenal v sedmé minutě Jaroslav Chmelar. O pět minut později zvýšili v přesilovce na 2:0. Jan Myšák vyhrál vhazování v útočném pásmu. Puk se dostal na Jiřího Kulicha, který jej zasunul do nezastavitelné sítě pro finského brankáře Leeviho Merilainena. Před přestávkou v první třetině snížil Roby Jarventie na 1:2 (17.).

Ve druhém poločase vyrovnal Kasper Puutio (24 ́). V závěrečném úseku se Finsko poprvé dostalo do vedení. Aatu Raty proměnil přihrávku kapitána Roniho Hirvonena na 3:2 (51.). Ale krátce poté Myšák vstřelil vyrovnání na 3:3 (53.).