Nizozemsko-Česká republika: Senzace v Budapešti. Češi ve čtvrtfinále. Euro 2020

• Český trenér Jaroslav Šilhavý vymyslel pro toto utkání perfektní plán
  • Bod obratu – Červená karta pro nizozemského obránce po úmyslném odevzdání míče
  • Češi vstřelili dva góly a senzačně vyřadili z turnaje nizozemskou reprezentaci
  • Další takové texty lze nalézt na hlavní stránce Onet.pl

Nizozemsko jako jeden ze tří národních týmů dokončilo první fázi Eura 2020 se všemi body. Ve třech zápasech byli hráči Franka de Boera vysoce efektivní, vstřelili osm branek, což je nejvíce ze všech týmů účastnících se skupinové fáze. Problémy měli jen v prvním zápase proti Ukrajině. Na chvíli ztratili koncentraci, ale nakonec dokázali uhrát tři body.

Tým Orange odehrál všechny domácí zápasy, před domácím publikem v Amsterdamu. V 1/8finále nastal čas na změnu. Poprvé na tomto turnaji cestovali do jiného města, přesněji do Budapešti, kde se střetli s Českou republikou. Naši jižní sousedé obsadili 3. místo ve skupině D. Celkem získali čtyři body, stejně jako druhý Chorvat, ale měli horší bilanci.

Z historického i statistického hlediska je reprezentace vedená Jaroslavem Silhavou pro Oranje velmi nepříjemným soupeřem. Ve 20 partiích Češi vyhráli 11krát, partie skončily čtyřikrát remízou a Nizozemsko vyhrálo pouze pětkrát. Na druhou stranu, když ne teď, tak kdy? Oranges prohráli pouze jednou z posledních deseti zápasů.

V úvodní fázi soutěže měli více ze hry Nizozemci, v první minutě zápasu zahrál míč do pokutového území na levé straně hřiště Donyell Malen. Zdálo se, že česká obrana hlídá hráče v oranžových dresech, ale chyběl jí Denzel Dumfries, zjevení tohoto turnaje, a kdyby byla tato aplikace trochu přesnější, možná by Oranje otevřeli skóre tohoto turnaje. turnaj. setkat.

Ačkoliv to vypadalo, že hráči Franka de Boera mají optickou převahu, po první čtvrtině hry měli Češi delší držení míče. Velmi dobře postavení a koncentrovaní reprezentanti našich jižních sousedů bránili v efektivní hře oranžovým hráčům, kteří nejvíce hrozili v postranních sektorech hřiště. Akci se jim však nepodařilo úspěšně dokončit.

Svěřenci Jaroslava Šilhavy vyrazili do protiútoku a občas zahrozili pod brankou Maartena Stekelenburga. Ve 38. minutě byl v perfektní pozici Antonín Barák, střílel z osmé žrde, ale byl zblokován. Matthijs de Ligt zabránil svému týmu v inkasování gólu. Českému týmu stačil jen roh, po centru v pokutovém území se do akcí Nizozemců vloudil trochu chaos, ale za chvíli byl míč na druhé straně hřiště. Rushing Denzel Dumfries se opět propadl do české „šestnáctky“. Češi naštěstí vyvázli bez zranění.

První čtvrthodina druhého vydání tohoto utkání přinesla mnohem více emocí než celý první poločas. Všechno to začalo promarněnou příležitostí Donyella Malena. Fotbalista, který hraje za PSV, fantasticky předjel několik Čechů, využil svou rychlost, díky které se dostal tváří v tvář českému brankáři. Místo aby zavřel oči a zaklepal, nevěděl, proč se dal do souboje s Tomášem Vaclíkem a… prohrál ho.

O několik desítek sekund později přišli s akcí naši sousedé na jihu. Patrik Schick čelil Matthijsovi de Ligtovi. Obránce Juventusu, který už prohrával boj o pozici, aby zabránil soupeři ve 100% situaci, schválně zahrál míč rukou. Původně ruský sudí ukázal žlutou kartu, ale po konzultaci s VAR své rozhodnutí změnil a nizozemského stopera vyloučil.

To byl zlomový bod tohoto setkání. Iniciativy se ujali hráči Jaroslava Šilhavy. Abych použil boxerskou terminologii, Oranges dostali ránu a dostali se do vážných problémů. Češi pokračovali, cítili, že je čas. Nejprve velkou příležitost promarnil Pavel Kadeřábek, který po ovládnutí míče v pokutovém území vystřelil ke vzdálenější tyči, ale Denzel Dumfries ho zablokoval.

O chvíli později fauloval soupeře v postranním pásmu Patrick van Aanholt. Míč si postavil Antonín Barák, prošel hlavou Tomáše Kalase, který rozehrál Tomáše Holeše, který ujal svůj tým do vedení. Od té doby hráli na hřišti jen Češi. Frank de Boer nevěděl, jak vrátit svůj národní tým zpět do hry.

V 80. minutě se na 2:0 prosadil Patrik Schick. Český útočník vstřelil svůj čtvrtý gól na Euru 2020 a uzavřel tým Oranje cestu do čtvrtfinále. Senzace se stala skutečností.

V boji o semifinále se hráči Jaroslava Šilhavy střetnou s těžce zkoušeným Dánskem. Zápas se odehraje 3. července v Baku.

Nizozemsko – Česká republika 0:2 (0:0)

cíle: Tomáš Holes (68), Patrick Schick (80)

Žluté karty: Denzel Dumfries, Frenkie de Jong – Vladimír Coufal

Červené karty: Matthijs de Ligt

Soudce: Sergej Karasev (Rusko)

Holandsko: Maarten Stekelenburg – Daley Blind (81. Jurrien Timber), Matthijs de Ligt, Stefan de Vrij – Patrick van Aanholt (81. Steven Berghuis), Frenkie de Jong, Georginio Wijnaldum, Marten de Roon (73. Wout Weghorst), Denzel Dumfries – Donyell Malen (57. Quincy Promes), Memphis Depay

Česká republika: Tomáš Vaclík – Pavel Kadeřábek, Tomáš Kalas, Ondřej Čeluštka, Vladimír Coufal – Tomáš Souček, Tomáš Holeš (85. Alex Král) – Petr Ševčík (85. Adam Hložek), Antonín Barák (90. Michal Sadílek), Lukáš Masopust (79.). ) – Patrik Schick (90. Michael Krmencik)