Německo vydřeným vítězstvím proti Švýcarsku

Všechny tři týmy z regionu DACH hrály v sobotu na mistrovství světa hráčů do 20 let v Edmontonu. Ten den se proti sobě postavilo Německo a Švýcarsko, zatímco Rakušané se museli vypořádat s výběrem Spojených států. Na dalším jednání se střetli zástupci Kanady a České republiky.

Rakousko 0-7 Spojené státy americké (0-4/0-2/0-1)

Tým USA porazil v sobotu na Rogers Place Rakousko 7:0 a zůstal v čele skupiny B s neposkvrněnou bilancí 3:0. Naopak Rakousko obešlo tři zápasy bez vítězství.

V americké brance měli 18letý Andrew Oke (jedenáct zákroků) a 20letý Remington Keopple (čtyři zákroky) poměrně klidný den a společně zastavili 15 rakouských střel. Naopak Leon Sommer byl na bedně za Rakousko. Musel odrazit 56 střel, ale nedokázal zabránit zjevnému bankrotu. Dva body pro vítěze zaznamenalo sedm hráčů, včetně Cartera Mazura a Wyatta Kaisera, kteří se oba podíleli dvěma góly.

„První třetina, začátek zápasu byl docela těžký,“ vysvětlil poté Sommer. „Dostali jsme dva rychlé góly. Ale tenhle typ hry se mi líbí. Měl jsem hodně střel a psychicky jsem se cítil dobře. Snažím se také motivovat svůj tým tím, že jim říkám, aby pokračovali, a oni to říkají. Já taky. Takže jsme ‚ jsme dobrá parta a pomáháme si.“

Jen v první třetině měli Američané 26 střel. Kaiser otevřel skóre již po 54 sekundách, když porazil Sommera jedinou střelou zápěstím. O necelé dvě minuty později to bylo 2:0 přes Matta Coronata. V této scéně zachytil přihrávku Logana Cooleyho za obranu a šikovnou střelou překonal Sommera. Kaiser (12.) a Red Savage (19.) opět pokračovali ve skórování před koncem třetiny.

Tweet od @IIHFHockey: 🇺🇸 @usahockey vede 2:0 nad @hockeyaustria těsně 2:32 před 1st🚨Wyatt Kaiser v 0:54 🚨Matthew Coronato ve 2:32#AUTUSA #WorldME8Juniors.comz

Favorit se nevzdal ani ve druhém poločase. Mazur vstřelil dva góly s odstupem 57 sekund a skóre zvýšil na 6:0 (28.). První gól padl po ztrátě kotouče na modré čáře, načež Saša Pastujov naservíroval Mazurovi, který střelou překonal Sommera. Mazur si připsal další přesilovkový zásah na krátkou vzdálenost.

Trenér Nate Leaman v 40. minutě stáhl brankáře Okeho z ledu a dal tak šanci Keoppleovi, aby se předvedl. V konečné fázi již nebyl zaměstnán. Na druhé straně Sasha Pastujov vstřelil poslední branku (60.) střelou z brankové čáry, kterou Sommer zmařil.

Rakouský výběr se v pondělí (20:00 SELČ) setkává se švýcarským zastoupením.

Kanada 5-1 Česká republika (2-1/2-0/1-0)

Český brankář Tomáš Suchánek pokračoval v bravurních zákrokech, ale nestačilo to na to, aby jeho tým dostal reálnou šanci porazit Kanadu. Severoameričané vyhráli 5:1 a zůstávají na špici skupiny A. Zápas jasně ovládli s 57:23 střelami na bránu.

Češi se dostali do problémů hned v úvodu utkání, když byl po faulu na pětiminutový trest vyloučen z ledu Jaroslav Chmelar. Neukázněná hra vedla k rychlému gólu. To se hostitelům překvapivě nestalo. Těsnohlavý Jakub Kos obsluhoval Martina Ryšavého. Dokopl puk do sítě za vedení 1:0 (6., sh). Bylo to poprvé, co Kanada zaostala na tomto mistrovství světa juniorů IIHF.

Mason McTavish, který už šest branek vstřelil při výhře Kanady 11:1 nad Slovenskem, odvrátil dalekonosnou střelu Jacka Thompsona a vyrovnal skóre na 1:1 (17). Kanada se kvalifikovala před koncem třetiny kentjohnson Vedení 2:1 (20.) Byl to zasloužený průběžný výsledek poté, co mužstvo jasně udávalo tón v první třetině 23:9 na branku.

Tweet od @IIHFHockey: 💀💀💀 KENT JOHNSON s cílem turnaje! @hockeycanada vede 2:1 proti @narodnitym #WorldJuniors pic.twitter.com/qY5WtdawAa

Ve druhém poločase už výjimečný Suchánek nedokázal udržet svůj tým ve hře. Předběžně rozhodli Ridley Greig (25.) a znovu McTavish (31.). Ve třetí třetině naservíroval Kent Johnson Tysonu Foersterovi, který udělal konečné skóre pěkným jednorázovým (48.).

„Myslím, že naše předběžná kontrola byla opravdu dobrá a ocitli jsme se v útoku,“ řekl Johnson. „Vypadalo to, že jsme na všech těch průsmycích měli dobré spojení.“

Německo – Švýcarsko 3:2 (2:1/1:0/0:1)

Vydřené vítězství 3:2 nad Švýcarskem v sobotu večer na konci dnešního zápasu v Edmontonu pozvedlo Německo na třetí místo ve skupině B a zajistilo si postup do čtvrtfinále.

Se dvěma vítězstvími na kontě čeká tým DEB vedený Tobiasem Abstreiterem v pondělí (úterý 04:00 SELČ) jediný zápas ve skupinové fázi proti Švédsku. V pondělním poledním zápase (20:00 SELČ) se Švýcarsko střetne s Rakouskem, které rozhodne o postupu do čtvrtfinále.

Bennet Rossmy vstřelil první gól zápasu, když překvapil Kevina Pascheho rychlou střelou zápěstím a zvýšil skóre na 1:0 (6.). O tři minuty později zvýšil Thomas Heigl na 2:0 (9.) po odražené střele Yannicka Proskeho.

Tweet od @IIHFHockey: Krása 😍 Neskutečná rána Benneta Rossmyho dostává @deb_teams na palubovku#GERSUI #WorldJuniors pic.twitter.com/C2AFmhufvP

Švýcaři se v první půli pomalu rozjížděli, ale pak se v závěrečných fázích snažili ze všech sil snížit skóre před koncem první třetiny. Povedlo se jim to, když Simon Knak po dvojce s Dariem Allenspachem na 1:2 (20.) z pohledu Konfederace a tím nový optimismus mezi švýcarskými příznivci.

Tweet od @IIHFHockey: Perfektní přihrávka Simonu Knakovi staví @SwissIceHockey na palubovku, přičemž do první zbývá pouhých 9 sekund. #GERSUI #MondialJuniors pic.twitter.com/hF0xXsOrU1

Německo se ale v centrální třetině nenechalo destabilizovat a ve 37. minutě Haakon Hanelt dokonce zvýšil na 3:1. V této situaci našel útočník mezeru pod vyrážečkou Pasche a obnovil starou dvoubrankovou mezeru.

Tweet od @IIHFHockey: Mimo příspěvek a IN! Haakon Hanelt znovu získává @deb_teams dvoubrankový náskok před @SwissIceHockey #WorldJuniors #GERSUI pic.twitter.com/f0S3OXf4yW

8:20 minut před koncem se Švýcarsko podařilo dotáhnout, když přesilovkový odskok Jonas Taibel upravil na 2:3. V následujícím období konfederace hodně tlačila na branku reprezentace DEB, ale Německo dokázalo s velkou bojovností vydržet až do konce a po pár trhnutích zápas jen stěží vyhrálo. Výběr DEB měl na konci zápasu po dominantní první fázi jen malý náskok ve střelách na branku 29:25 (11:6/14:5/4:14).

[Ähnliches: Spielplan der IIHF Juniorenweltmeisterschaft 2022 veröffentlicht]