Mistři Evropy Itálie opět přišli o účast na mistrovství světa

Azzurri ve čtvrtečním semifinále play off mistrovství světa ve fotbale překvapivě prohráli doma se Severní Makedonií 1:0 (0:0). Jediný gól zápasu za Palermo vstřelil v 92. minutě Aleksandar Trajkovski. Ve finále příští úterý se Severní Makedonie utká venku s Portugalskem, které porazilo Turecko 3:1 (2:0). Švédsko je kvalifikováno po 1:0 nV proti České republice.

• FOTOGALERIE: Překvapující vítězové a zklamaní Italové:

Mistrovství světa bez Itálie: Severní Makedonie dělá mistrům Evropy ostudu

Podívejte se do fotogalerie

Obrázek 1/10
Fotogalerie: Světový pohár bez Itálie: Severní Makedonie dělá ostudu mistrům Evropy

Duchové roku 2018

v Itálie už před zápasem strašili duchové roku 2018, kdy čtyřnásobný mistr světa chyběl na mistrovství světa v baráži proti Švédsku. Severní Makedonie to evropským šampionům od začátku zkomplikovala. Domácí měli velké držení míče, ale Ciro Immobile and Co. jen stěží vytvářeli nebezpečné scény před soupeřovou brankou. Domenico Berardi v nejlepším případě nedokázal po půlhodině dobře zakončit.

Tým Roberta Manciniho po změně stran nabral tempo, aby prolomil obrannou tyč smolařů. Berardi však promarnil i svou druhou dobrou šanci. Itálie začal neúspěšně, na konci byly zaznamenány rohové míče 16:0 a střely 32:4 směrem na soupeřovu branku. Nedbalost v útoku se měla později oplatit: Trajkovski si v prodloužení udělal místo a dobře zakončil z hranice pokutového území. Outsider pak přežil i poslední přepadení mistra Evropy.

Portugalci, kteří nastoupili s řadou zkušených hráčů, nenechali na portském Estadio do Dragao pochyb o svých ambicích. Turci pod německým trenérem Stefanem Kuntzem měli napilno v defenzivě. První šanci po deseti minutách promarnil Diogo Jota, než si poradil Otavio (15.). Profesionál Porta skóroval z těsného úhlu poté, co Bernardo Silva trefil tyč.

Turecko se pak probralo a dostalo favorita pod tlak. Tým trenéra Fernanda Santose však tuto fázi přežil a pokračoval i před přestávkou: Liverpool Jota (42.) se po centru Otavia trefil dobře umístěnou hlavičkou.

Ronalda jsme moc neviděli. To se nezměnilo ani po přestávce. Turci si vzali srdce poté, co Burak Yilmaz (65.) přiblížil hosty Cengize Ündera. Yilmaz si dokonce z bodu našel příležitost k vyrovnání. Poté, co se Jose Fonte v pokutovém území dotkl nohy Enese Ünala, zkusil penaltový útočník penaltu, ale míč nastřelil nad tyč (85′). Matheus Nunes (94.) vše vynesl na světlo pozdě.

Na stockholmském předměstí Solna rozhodl ve 110. minutě střídající Robin Quaison po pěkné kombinaci s Alexandrem Isakem. Domácí měli v semifinále čelit suspendovanému Zlatanu Ibrahimovičovi, soupeři však chybělo i několik zraněných odpůrců včetně útočníka ME Patrika Schicka. Celkově měli více rozehrání Skandinávci, i když Češka dala míč do branky jednou. Branka Jana Kuchty neplatila po kontrole VAR (10.) kvůli předchozímu faulu. Tempo se pak s postupem hry srovnalo.

Švédové se v úterý ve finále o vstupenku na mistrovství světa střetnou s Polskem. Robert Lewandowski a jeho tým se obešli bez boje, protože semifinále proti Rusku bylo pozastaveno FIFA kvůli válce na Ukrajině.