Filip Salac: devátý útočník na stupních vítězů ČR GP / Moto3

Před druhým místem Filipa Salace v Le Mans se na stupně vítězů GP dostalo osm krajanů 19letého Čecha. Nyní se k této slavné skupině připojil jezdec Rivacold Snipers Team Honda.

Na vítězství v mistrovství světa Moto3 v Le Mans to nestačilo: po 22 kolech závodu projel cílem Filip Salac na druhém místě, 2,349 sekundy za vítězem Sergiem Garciou. Český teenager si připsal první místo na stupních vítězů motocyklového mistrovství světa.

Jezdec Rivacold Snipers Team Honda je součástí proslulé skupiny, protože osm dalších českých jezdců GP dosáhlo na stupně vítězů od roku 1960. Nejvíce umístění na stupních vítězů obsadil František Šťastný, který se 21krát umístil v první trojici. Na GP Francie 1960 v Clermont-Ferrandu se poprvé dostal na stupně vítězů a skončil druhý.

„Franky“ Stastny se ve třídě 500 ccm umístil pětkrát mezi prvními třemi, ve třídě 350 ccm dokončil celkem 15 závodů na stupních vítězů a jednou na stupních vítězů v mistrovství světa 250 ccm. Je tedy dobře v čele žebříčku útočníků na stupně vítězů GP ČR. Za nimi jsou dva krajané Šťastného Lukáš Pešek a Gustav Havel, kteří se na stupních vítězů GP dokázali blýsknout každý devětkrát. Prvně jmenovaný obsadil první tři místa ve třídě 125 ccm, zatímco Havel vyhrál devětkrát ve třídě 350 ccm.

Jakub Kornfeil byl pětkrát mezi prvními třemi nejrychlejšími v Grand Prix v kategorii Moto3, Bohumil Stasa (500 a 350 ccm) a Karel Abraham (Moto2) se umístili každý dvakrát mezi prvními třemi. František Boček (350 ccm) a Stanislav Malina (350 ccm) dosáhli na stupně vítězů. Se Salacem stanul Čech na stupních vítězů po závodě Světového poháru už 51. od roku 1960.