Euro 2020 – Česká republika a Belgie ve čtvrtfinále

Sen Portugalska o druhém velkém titulu je u konce. Obhájci titulu byli v neděli večer poraženi 1:0 v osmifinále na celoevropském fotbalovém šampionátu v belgické Seville. Vítězný gól světové jedničky vstřelil krátce před přestávkou Thorgan Hazard (42.), který měl šanci využít po příjezdu postupem času. Belgie se nyní v pátek (21:00) v Mnichově střetne ve čtvrtfinále s Itálií.

„Squadra Azzurra“ den předtím porazila Rakousko 2:1 po prodloužení.

První poločas duelu dvou favoritů na evropském šampionátu se vyznačoval velkým vzájemným respektem. Oba týmy si počínaly obezřetně a bez spěchu k brance, takže špičkoví útočící hráči měli sotva převahu. Portugalsko zahrozilo v první půlhodině jen dvakrát. Největší šanci promarnil v 6. minutě Diogo Jota, trestný kop držitele evropského šampionátu Cristiana Ronalda zneškodnil brankář Thibaut Courtois (25.).

Ruben Dias, Portugalsko, děkuje fanouškům.

– © APA / AFP / Lluis Gene

Belgičané šli do vedení hned z první opravdové šance. Po jednom z mála rychlých zákroků vystřelil Thorgan Hazard ze vzdálenosti asi 20 yardů a trefil vzdálenější roh, brankář Rui Patricio nepředvedl nejlepší postavu.

Druhý poločas začal prohrou pro Belgičany. Kevin de Bruyne, který se po zranění obličeje dostal zpět do formy na mistrovství Evropy právě včas, musel hřiště opustit zraněný. Tvůrce hry, obětí faulu Joaa Palhinhy krátce před přestávkou, se vrátil silný, ale nemohl pokračovat (48.).

Portugalsko poté nabralo tempo a dostalo Belgii pod tlak. Jota (58′) a Joao Felix (61′) měli na začátku zápasu proti zkušené obraně velké šance. Portugalci se v závěru tlačili k vyrovnání, ale Ruben Diaz neuspěl razantní hlavičkou na brankáře Courtoise (82.), Raphael Guerreiro se dotkl pouze tyče (83.).

Hvězdná strana Belgie De Bruyne, Romelu Lukaku a Eden Hazard, který byl po příchodu vystřídán, mají přece jen šanci stát se zlatou generací.

Zklamání pro Stefana de Vrije z Nizozemska (vpravo) Radost pro Tomáše Holese (vlevo) z českého týmu.  - © APA / Reuters / Bernadett Szabo

– © APA / Reuters / Bernadett Szabo

2:0 posouvá Česko do čtvrtfinále

Pro nizozemskou fotbalovou reprezentaci skončilo osmifinále celoevropského EM překvapivě. Vítězové skupiny C Rakousko prohráli v neděli v Budapešti 0:2 (0:0) s Českou republikou. Třetí v Pool D vyhrál díky trefám Tomáše Holese (68.) a čtyřnásobného střelce turnaje Patrika Schicka (80.) a těžil také z vyloučení nizozemského obránce Matthijse de Ligta za ukradení gólu (55.).

Čtvrtfinálovým soupeřem Čechů, držitelů bez zraněného kapitána Vladimira Daridy, je v sobotu (18:00) v Baku Dánsko. Nizozemci se naopak museli předčasně rozloučit se snem o puči v evropském šampionátu jako naposledy v roce 1988 – a to po suverénní skupinové fázi se třemi vítězstvími. Češi zůstávají nepříjemným soupeřem, proti nim prohráli pošesté ve dvanáctém utkání. Stejně jako tomu bylo na EM 2004, kde se Češi kvalifikovali do semifinále.

Nizozemci měli od začátku očekávanou herní převahu, Češi jen výjimečně dokázali ulevit v raných fázích. De Ligt nasměruje centr do soupeřova pokutového území mimo branku, místo aby se dostal do sítě (8.). Na centru od Dumfriese dokázal Tomáš Kalas zachránit svého brankáře Tomáše Vaclíka, který špatně vyšel (13.). Zhruba po 20 minutách však útočná síla „Oranjes“ trochu pohasla, naopak do hry vstoupili lépe Schick and Co. Poprvé se stali nebezpečnými, když Maarten Stekelenburg odrazil střelu Schicka (28.). Na druhé straně Ondřej Čelůstka kontroval zásah Malena na roh (31.).

V závěru prvního poločasu byla ještě pořádná šance. De Ligt jen tečoval střelu Baraka nad branku (38.). Čech Vaclík se dokázal předvést v obraně nohou na centr od Dumfriese (39.). Po restartu se Donyell Malen nedokázal ujmout vedení. Běží sám na Vaclíka, ale nechá se vzlétnout nohou a snaží se ho zahnat do rohu (52.). To se okamžitě pomstilo. De Ligt na oplátku pomohl v duelu se Schickem a po prostudování videa byl právem vyloučen za krádež gólu.

Hra se obrátila na druhou stranu. Dumfries jen tak tak dokázal zblokovat střelu Kadeřábka (64.) nohou. O čtyři minuty později však smolař slavil úvodní branku. Po rohu a hlavičkovém prodloužení Kalase se prosadil i Holes. Osmadvacetiletý hráč Slavie Praha se podílel i na remíze 2:0, ideálně sloužící brankář Schick, který neměl problém zakončit branku uvnitř pokutového území. Vojsko De Boer už nemohl přidat při přesile. To znamená, že z rakouské skupiny má v soutěži zastoupení pouze Ukrajina.

O překvapení podobném tomu z roku 1996, kdy turnaj dokončili jako vicemistryně Evropy, mohou Češi dál snít.