Bez Stützleho: Grubauer slaví svůj shutout proti Dánsku

Na mistrovství světa v ledním hokeji 2022 ve Finsku zvítězila německá reprezentace ve čtvrtečním duelu s tabulkovým sousedem Dánskem v Helsinkách 1:0. Požár zpozdil začátek, pak se Německo prosadilo a připsalo si třetí turnajové vítězství ve čtvrtém zápase mistrovství světa. Marc Michaelis dal jediný gól, brankáře Philippe Grubauer udržel vítězství a mohl slavit shutout.

Německo 1-0 Dánsko

Reprezentační trenér Toni Söderholm musel střídat: zraněný centr Tim Stutzle (Ottawa Senators) se nedostali včas do formy, pro pozdější hráče AHL Lukase Reichela (Rockford IceHogs) a Leona Gawankeho (Manitoba Moose) přišlo post příliš brzy. Do týmu tedy vstoupil křídelník Alexander Karachun s obráncem Moritz Seider (Detroit Red Wings) a brankář Philippe Grubauer (Seattle Kraken) měl ještě dva hráče z NHL.

Trenér Dánska Heinz Ehlers měl se svým synem Nikolaj Ehlers (Winnipeg Jets) mají na soupisce export NHL.

Začátek zápasu se o 100 minut opozdil kvůli požáru kabelu v Helsinki Areně. Možná i proto se oba týmy snažily dostat do hry, která byla v první třetině převážně taktická: Dánsko si počínalo forčekem, v rozestavení 1-4 si uzavřelo vlastní modrou čáru ve středním pásmu a svými fyzickými přednostmi důsledně vyklízelo v před vlastní brankou. Německo se zdálo rychlejší a silnější, ale jednalo příliš pomalu v nahromadění a vyvinulo příliš malou průbojnou sílu v útočném pásmu, navzdory dvěma neúspěšným útočníkům. Největší příležitost měl v první třetině obránce Seider, který se dotkl břevna (18.).

I ve druhém kole výběr DEB několikrát selhal u železné tyče: Maximilian Kastner se penaltově dotkl vnější tyče (24.), Marcel Noebels se dotkl břevna v početní převaze (26.). Německo proto začalo být přesvědčivější, ale nedokázalo dostat puk přes dánského brankáře Sebastiana Dahma.

Sledujte: Youtube videa

Ve 33. minutě jsou Němci za své nasazení odměněni: Noebels v početní převaze čistou přihrávkou zprava před branku, kde Marc Michaelis musí jen položit čepel na led a trefovat se. dát na 1:0. Německo poté hrálo vyzrále a sebevědomě, vzadu nenechalo nic hořet a opakovaně zaznamenávalo delší impulsové fáze v útoku.

Na třetím úseku byl Grubauer stále spolehlivý. Pokud byl německý brankář Kraken napaden, odrazil se s obvyklým klidem a atletickým nasazením a usnadnil své zákroky. Samotné Německo přitom opakovaně vyráželo do nebezpečných útoků a zaznamenávalo největší šance.

Zápas zůstal otevřený až do konce, když Dánsko skutečně vyvinulo tlak. Ale tu noc nebylo možné obejít Grubauera: Rosenheimer udržel třetí vítězství Němců ve Světovém poháru v řadě a slavil shutout.

Velká Británie – USA 0:3

V prvním odpoledním zápase USA slavily v Tampere výhru 3:0 nad Velkou Británií. Spojené státy měly brankáře Jeremy Swayman (Boston Bruins) a Jon Merrill (Minnesota Wild) a použit přímo proti týmu GB. Zatímco Swayman si zarezervoval rovnou shutout, Merrill utrpěl zranění při svém prvním střídání, když spadl do gangu a byl vyřazen. Američtí kluci měli problémy s Angličany a skórovali až ve 29. minutě Ben Meyer (Colorado Avalanche) na 1:0. V závěrečné třetině pak Spojené státy přidaly dva zásahy při přesilovce Kieffer Bellows (New York Islanders, 41., 44.) a vyšrouboval konečné skóre na 3:0.

Kanada-Kazachstán 6-3

Kanada se proti Kazachstánu trápila, dvakrát dokonce prohrávala, ale nakonec zvítězila 6-3. Jegor Petukhov (3.) a Arkadi Shestakov (13., v přesilovce) dostali předskokana, ale favorit vzdal Dylan Cozens (Buffalo Sabres, 4.) a Drake Batherson (Ottawa Senators, 15.) každý rychle odpověděl a zkontroloval Adam Lowry (Winnipeg Jets, 18.) ve vedení. Později sešroubovaný Damon Severson (New Jersey Devils, 33.) za stavu 4:2 Kirill Savitski přivedl Kazachstán na 3:4 (48.), ale Kanaďané se nevzdali: Cozens vstřelil hattrick dvěma góly přesilovky (52., 60.) perfektní a vyšrouboval konečné skóre na 6:3.

Česko – Lotyšsko 5:1

Před zápasem s Lotyšskem dostalo Česko významnou podporu z NHL: odstřelovače David Pastrňák (Boston Bruins) se připojil k české reprezentaci a podobně jako v Bostonu hrál po boku bývalého centra Bruins Davida Krejčího. S „Pasta“ na palubě to byla jasná výhra 5:1. Česká republika spustila stejně jako hasiči: Hynek Zohorna (5.), Roman Červenka (5., v početní převaze), Michael Špaček (7.), Tomáš Hertl (San Jose Sharks, 17.) a Pastrňák (19.) rozhodli zápas v první třetině. Lotyšsko vyměnilo brankáře v první přestávce: na úvod Elvis Merzlikins (Columbus Blue Jackets) hrál náhradníka Arturs Silovs (Vancouver Canucks). Za Lotyše (42.) se pak ve třetí třetině trefil Arturs Kulda a zabránil tak shutoutu z Karel Vejmelka (Arizona Coyotes).