7 zlatých medailí – Česká republika má na mistrovství světa v letním biatlonu výhodu domova

(zleva doprava), Yuliia Dzhima (UKR), Markéta Davidová (CZE), Tamara Derbusheva (RBU) © Manzoni/NordicFocus

Minulý víkend se v Novém Městě na Moravě konalo Mistrovství světa v letním biatlonu na kolečkových lyžích. V Areně Vysočina se zúčastnili účastníci z 24 zemí a bojovali o dvanáct medailových sad v supersprintu, sprintu a stíhacím závodě. Příští IBU mistrovství světa v letním biatlonu v srpnu 2022 v Ruhpoldingu.

Český tým má domácí výhodu

Michal Krčmář (CZE) © Manzoni/IBU

24 zúčastněných zemí zahrnovalo především týmy z východní Evropy. Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Francie a Švédsko nevyslaly žádného sportovce. Většina z nich trénuje ve výšce na zimní olympijské hry v Pekingu. Poprvé byli diváci vpuštěni na akci IBU v Novém Městě na Moravě a hlavně čeští fanoušci měli důvod k radosti. Se sedmi zlatými, čtyřmi stříbrnými a dvěma bronzovými medailemi získala česká výprava také největší podíl z celkových prize money. Zatímco v zimě je na mistrovství světa prémie za vítězství 25 000 eur, v létě je to jen 5 000 eur; za stříbro bylo 3500 eur a za bronz 2500 eur. V těžkých podmínkách s proměnlivými větrnými podmínkami a četnými dešťovými přeháňkami vybojovali sami junioři sedm z devíti možných medailí, Markéta Davidová zvítězila v supersprintu a stíhacím závodě a Michal Krčmář na konci ve stíhacím závodě těsně zvítězil po vítězství v r. sprint. V supersprintu mužů došlo k překvapivému vítězi, když Rumun George Buta po perfektní střelbě seřadil Rusa Jaroslava Kosťukova a Belgičana Florenta Clauda. Kromě bronzové medaile získal Claude stříbro v závěrečném pronásledování.

Dámský supersprint
1. Markéta Davidová (CZE) 1/0/1/1 22:43,5 min.
2. Yuliia Dzhima (UKR) 0/0/1/1 + 2,9 sec.
3. Irina Kazakevich (RBU) 0/0/2/3 + 6,6 sec.

Sprint ženy
1. Monika Hojnisz-Starega (POL) 1/0 16,56,4 minuty.
2. Markéta Davidová (CZE) 0/0 + 11,1 sec.
3. Polona Klemencic (SLO) 0/0 + 21,0 sec.

Pronásledující dámy
1. Markéta Davidová (CZE) 01/02/0/0 20:57,3 min.
2. Yuliia Dzhima (UKR) 0/1/0/0 + 0,8 sec.
3. Tamara Derbuševová (RBU) 0/0/0/0 + 8,4 sec.

Mužský supersprint
1. George Buta (Rum.) 0/0/0/0 19:36,5 minuty.
2. Jaroslav Kosťukov (RBU) 0/1/1/0 + 11,0 sec.
3. Florent Claude (BEL) 0/1/0/1 + 15,7 sec.

Sprint muži
1. Michal Krčmar (CZE) 0/0 19:18,5 minuty.
2. Matej Baloga (SVK) 0/0 + 10,2 sec.
3. Cornel Puchianu (Rum.) 2/0 + 23,1 sec.

Pánové to pronásledování
1. Michal Krčmář (CZE) 0/0/0/1 27,01,5 min.
2. Florent Claude (BEL) 2/0/1/1 + 15,7 sec.
3. Jaroslav Kosťukov (RBU) 1/0/0/0 + 15,9 sec.

Super sprint junioři
1. Anastasiia Goreeva (RBU) 1/3/0/1 23:16,5 minuty
2. Sanita Bulina (LAT) 1/2/2/1 + 6,3 sec.
3. Tereza Vobornníková (CZE) 3/1/0/1 + 13,3 sec.

Juniorský sprint
1. Anastasia Shevchenko (RBU) 0/0 18:13,3 minuty
2. Sanita Bulina (LAT) 1/0 + 0,6 sec.
3. Lena Repincová (SLO) 1/0 + 21,4 sec.

Juniorské pronásledování
1. Anastasia Shevchenko (RBU) 1/0/1/0 21:52,5 minuty
2. Eniko Marten (Rum.) 1/0/1/1 + 31,0 sec.
3. Sanita Bulina (LAT) 0/2/0/2 + 38,9 sec.

1. Vitzeslav Hornig (CZE) 0/0/2/1 20.00.2 min.
2. Tomáš Mikyska (CZE) 0/0/2/1 + 1,4 sec.
3. Dmitrij Šamukajev (RBU) 1/0/1/0 + 11,6 sec.

1. Tomáš Mikyska (CZE) 1/0 20:37,9 minuty.
2. Vitzeslav Hornig (CZE) 0/1 + 10,3 sec.
3. Tomáš Sklenařík (SVK) 1/1 + 50,6 sec.

Junior Pursuit
1. Tomáš Mikyska (CZE) 3/2/0/0 27,56,1 min.
2. Jonáš Mareček (CZE) 2/0/0/0 + 4,3 sec.
3. Vitzeslav Hornig (CZE) 1/2/1/1 + 8,0 sec.

Ruhpolding bude hostit v roce 2022

Letní mistrovství světa IBU se má konat v Ruhpoldingu v létě 2020. Omezení kvůli koronavirové pandemii znemožnila pořádání akce a Světový pohár 2020 byl proto bez náhrady zrušen. Mezinárodní biatlonová unie opět udělila Ruhpoldingu letní mistrovství světa, kde se závody jistě odehrají od 24. do 28. srpna 2022 v Chiemgau Areně s německou účastí.