Zápas Gruzie – Česká republika skončil remízou 1:1

Zápas mezi Gruzií a Českou republikou ve skupině F fotbalového mistrovství Evropy skončil remízou 1:1.

Během svého druhého zápasu na mistrovství Evropy Gruzínci, stejně jako při svém debutu proti Turecku (1-3), prokázali odvahu, ambice a odhodlání. Ale tentokrát jim tyto vlastnosti umožnily získat historický bod. Tým francouzského trenéra Willyho Sagnola v sobotu v Hamburku remizoval proti Česku 1:1.

Po drtivou většinu zápasu šli Češi do vedení a vytvářeli si více šancí na skórování, ale Gruzínci účinně bránili. Ve 23. minutě dokonce vyvezli míč ze sítě, ale gól nebyl uznán, protože střelec Patrik Schick se míče dotkl rukou.

V prodloužení této části utkání měli Gruzínci štěstí, Robin Hranac nešťastně zahrál míč rukou ve vlastním pokutovém území a rozhodčí po zhlédnutí dohrávky nařídil penaltu. Georges Mikautadze použil „jedenáctku“ dokonale.

Hranáč se stává nejšťastnějším hráčem aktuálního turnaje. Čtyřiadvacetiletý obránce Viktorie Plzeň si v úterním utkání s Portugalskem vstřelil vlastní gól a v nadstaveném čase druhého poločasu chyboval v pokutovém území, po kterém Francisco Conceicao dal svým soupeřům skóre na 2:1. vítězství.

Ještě do přestávky mohl srovnat skóre Schick, ale jeho střelu z cca 15 metrů Giorgi Mamardashvili efektivně vyrazil.

Schick, který byl společným nejlepším střelcem předchozího ročníku evropského šampionátu (on i Portugalec Cristiano Ronaldo měli po pěti gólech), se nakonec trefil v 59. minutě – a měl štěstí. Po hlavičce Ondreje Lingra se míč odrazil od tyče, trefil Schicka do hrudníku a následně pronikl do sítě. Stal se tak prvním Čechem v historii evropského šampionátu, který vstřelil během závěrečné fáze šest branek.

O chvíli později už se 28letý útočník Bayeru Leverkusen neradoval: spadl na hřiště bez kontaktu se soupeřem a musel opustit hřiště kvůli svalovému zranění.

I v následujících minutách byla převaha Čechů nepochybná, ale v poslední akci zápasu měli Gruzínci šanci na všechny body. Debutanti vyrazili do protiútoku, ve kterém měli proti sobě pouze jednoho obránce a brankáře Jindřicha Staňka, ale za takto příznivého stavu poslal míč nad břevno Saba Lobzhanidze.

Česko a Gruzie mají po jednom bodu ve skupině F. Turecko vede se třemi body a stejný počet má Portugalsko. Tyto týmy se střetnou v 18 hodin v Dortmundu.