V „polské skupině“ je vše jasné

PAP/EPA / Martin Divíšek / kvalifikační zápas na Euro 2024: Česká republika – Moldavsko

Sébastien Szczytkowski

Albánie a Česká republika – toto duo se kvalifikovalo na Euro 2024. V posledním zápase Češi uhájili druhé místo proti Moldavsku. Vítězství 3:0 je udrželo v žebříčku směrem do kvalifikačního kola.

V pondělí se na Euro 2024 dokázal kvalifikovat pouze jeden další tým z „polské skupiny“. Čechům stačila remíza a Moldavsko potřebovalo vyhrát. Ve dnech před zápasem zasáhla český tým bouřka. Tři hráči se rozhodli rozjet párty předčasně a jejich slavnostní útěk do Olomouce skončil vyloučením z týmu.

Od 4. minuty mohla Moldávie gólově změnit poměr sil na hřišti. Po centru domácí ztratili a střela Vadima Rata šla pod břevno. Čechy zachránil Jindřich Staněk, který na brankové čáře ukázal své reflexy. To byl možná vrchol celého večera.

Povzbuzeni touto podporou začali hostitelé odpovídat vlastními útoky. Od 11. minuty se v moldavské brance zahříval také Dorian Railean. Nepřekvapila ho tečovaná střela Adama Hlozeka a jeho hlavička po centru z pravého křídla.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: #dziejesiewsporcie: brankář jen sledoval, jak míč letí. Jaký účel!

Češi varovali a jak se Moldavsko začalo hroutit v obraně, ve 14. minutě padl gól na 1:0. Domácí se přiblížili k vedení díky trefě Davida Doudery. Rozběhl se jeden na jednoho s Dorianem Raileanem a plochou střelou překonal brankáře. Dříve se Ioan-Calin Revenco choval špatně, když nedokázal zachytit důmyslnou přihrávku Tomáše Choryho. Moldavan se otočil jako vozík s uhlím a David Doudera se řítil k brance.

Moldavsko odpovědělo až na konci prvního poločasu. Některé akce hostů vypadaly zajímavě, ale střelami na bránu neskončily. Nichita Motpan a Ion Nicolaescu měli možnost postavit se, nebo možná porazit Jindřicha Staňka. Efektivita byla mizerná, a tak zůstal stav 1:0 pro Česko.

Moldavský trenér udělal o přestávce dvě útočné změny, ale naděje na postup se postupně rozplývaly. V 55. minutě dostal Vladyslav Baboglo druhou žlutou a následně i červenou kartu za zásah do obličeje Tomáše Chorého. Incident se stal ve velkém horku, ale další problém byl v tom, že Moldavané hráli od začátku zápasu špinavě a sbírali karty.

Poslední pochybnosti o vítězství a postupu Češi rozptýlili v 72. minutě. Nejdůležitějším hráčem zápasu se stal Tomáš Chorý, který přidal gól na 2:0 po dřívější asistenci. Útočník se odpoutal od Moldavanů po centru z rohu Vasila Kuseyho. Ostrý úhel nezabránil Tomáši Chorymu umístit míč pod břevno v brance Doriana Raileana.

Už v 90. minutě shrnul zápas střelou na 3:0 Tomáš Souček. Na hřišti byla radost a domácí byli mnohem efektivnější. Lídr druhé lajny národního týmu sebral míč po centru z rohu a v klidu poslal plochý kop do sítě.

Česko – Moldavsko 3:0 (1:0)
1-0 – David Doudéra 14′
2:0 – Tomáš Choré 72′
3:0 – Tomáš Souček 90′

Složení:

Česká republika: Jindřich Staněk – Martin Vítík, David Zima, Tomáš Holeš – Lukáš Masopust, Tomáš Souček, Michal Sadílek (58′ Alex Král), David Doudera – Lukáš Provod (77′ Ondřej Lingr) – Tomáš Chorý (85′ Mojmír Chytil), Adam Hložek (58′ Vasil Kusej)

Moldavsko: Dorian Railean – Ioan-Calin Revenco (46′ Maxim Cojocaru), Artur Craciun, Vladyslav Baboglo, Veaceslav Posmac, Oleg Reabciuk – Virgiliu Postolachi, Vadim Rata (78′ Victor Stina), Mihail Caimacov (59′ Sergiu Platica), Nichita Motpan 46′ Vitalie Damascan) – Ion Nicolaescu (65′ Serafim Cojocari)

Žluté karty: Kusej (Česká republika) a Revenco, Caimacov, Posmac, Baboglo, Stina (Moldavsko)

Červená karta: Vladyslaw Baboglo (Moldavsko) /55′ – pro druhou žlutou/