Překvapivý bronz pro sprintovou štafetu – Weber čtvrtý – Athletic News

Ponuré dny mistrovství světa Eugene skončily, Německý atletický svaz získal svou první medaili v předposlední soutěžní den.

Eugene (dpa) – Němečtí sprinteři s německou vlajkou nad hlavami křičeli hlasitým Jaahh! jeho bujná radost uleví.

Právě když mu Julian Weber konečně vyklouzl z rukou vytouženou první medaili pro německý atletický tým v hodu oštěpem, sprinterská štafeta v Eugene překvapivě dojela pro bronz – a po často trpkém týdnu Světového poháru v předposlední soutěžní den , koupil i německý spolek, který potřeboval vysvětlení.

Weber, jen pár metrů od něj, nedokázal využít nadšení a emoce Tatjany Pinto, Alexandry Burghardt, Giny Lückenkemper a Rebekky Haase, když v posledním pokusu skončil třetí za USA a Jamajkou. Podobně jako na olympijských hrách v Tokiu skončil čtvrtý a byl poté hluboce smutný.

Konečně, konečně!

Po mnoha německých zklamáních v americkém státě Oregon sprinteři v cíli neustále nevěřícně tleskali rukama a pak se opile radostí objímali. Při předávání cen kvarteto zazářilo na stupních vítězů a hrdě předávalo bronzové medaile. Celou dobu jsme mluvili o štěstí ve fitku a dnes to bylo konečně u nás, řekla špičková německá sprinterka Gina Lckenkemperová. Konečně, konečně!, dodal druhý z Mistrovství Evropy 2018 na ZDF téměř prosebně.

Právě teď mi to připadá jako sen, doufám, že se neprobudím, řekl Pinto. Po osmi bezútěšných dnech pro německé atlety s jediným umístěním mezi osmi nejlepšími doběhla štafeta na 4×100 metrů za 42,03 sekundy do cíle. Zlato překvapivě získal tým USA za 41,14 sekundy a skončil s náskokem 0,04 sekundy před mistryní světa na 100 metrů z Jamajky Shelly-Ann Fraser-Pryce a mistryní světa na 200 metrů Sherickou Jackson. Poté následovalo německé kvarteto – i proto, že nejlepší britská jezdkyně a čtvrtá v mistrovství světa Dina Asher-Smith se zranila těsně vedle Lckenkempera v cílové zatáčce.

Tolikrát jsme si to přáli a dnes se nám to povedlo a měli jsme trochu štěstí. To prostě potřebujete, komentoval zásah Burghardt. Na zimních olympijských hrách v Pekingu v únoru získala stříbro jako brzdařka bobů a před nadcházejícím mistrovstvím Evropy v Mnichově řekla: Zlato stále chybělo. Od 15. do 21. srpna se v bavorské zemské metropoli soustředí na drahé kovy. Poslední jezdec Haase si zajistil třetí místo na domácím úseku a poté byl obzvláště emotivní. Jsme neuvěřitelně hrdí. O tuto medaili jsme spolu bojovali sedm let, řekl Haase.

Konec dlouhého sucha

Pro německou štafetu na 4×100 metrů to byla první medaile od bronzu na mistrovství světa 2009 v Berlíně. Za Jamajkou a Bahamami tehdy skončily Marion Wagner, Anne Cibis, Cathleen Tschirch a Verena Sailer. Před rokem to na olympiádě v Tokiu ve stejném složení jako nyní ve Spojených státech stačilo na páté místo. Tolikrát jsme skončili čtvrtí a pátí. Byli jsme v proudu. Je to sen, že se to stalo takhle, řekl Burghardt. S ohledem na domácí mistrovství Evropy Lückenkemper zdůraznil, že v této sezóně je možné všechno.

Medaile způsobila senzaci. Dalo by se čekat, že to muži udělají. Toto je otřes, který jsme potřebovali, řekl předseda DLV Jrgen Kessing německé tiskové agentuře.

Weberovi po prvním nadhozu došel dech

Oštěpaři Weberovi však už tento náraz nestačil. Jsem rád za děvčata, která měla tak skvělý závod a získala medaili. Je to úžasné. Taky mě to tlačilo, ale nedokázal jsem si vzít energii s sebou, říká. Při prvním hodu měl 86,86 metru, ale nedokázal se zlepšit a byl vyhozen z medailového umístění.

Po prvním hodu prostě vyhasl vzduch a já se pak udělal malý. Neměl jsem sílu, hlásil 27letý hráč Mainzu. Nyní přichází zklamání, že jsme opět dosáhli pouze čtvrtého místa. Dal bych přednost pátému. Malá útěcha: s obhájcem titulu Andersonem Petersem z Grenady (90,54 m), olympijským vítězem Neerajem Choprou z Indie (88,13) a stříbrným olympijským medailistou Jakubem Vadlejchem (88,09) z České republiky byli tři nejlepší nadhazovači lepší než německý mistr.

dpa-infocom, dpa:220724-99-135087/4