Portugalsko porazilo Českou republiku pozdním vítězem

Portugalský hrdina: Francisco Conceição skóruje pozdě, aby vyhrál.Obrázek: keystone

Portugalsko se dlouho trápilo proti Čechům, kteří neměli velký zájem hrát, a pak dokonce zaostávali. Díky vítěznému gólu v nastaveném čase nakonec těsně zvítězili Cristiano Ronaldo a Co.

18. června 2024, 23:2618. června 2024, 23:37

Nicolas Helbling

A pak se vrací – a tentokrát platí i první gól. Pár minut po domnělém stavu 2:1 kvůli ofsajdu Cristiana Ronalda, jehož hlavička se odrazila od tyče do nohou Dioga Joty, zajistil důležité úvodní vítězství proti Česku v 92. utkání náhradník Francisco Conceição. minuta. Gólu předcházel nepovedený obranný zákrok Robina Hranace.

Potenciální faul Nelsona Semeda krátce před rozhodujícím gólem rozpoutal diskuzi. Portugalský krajní obránce dost brutálně vytlačil na hřiště Davida Douderu. Rozhodčí ale nechal zápas pokračovat a na oplátku získala vítězství mladá hvězda Sportingu Conceição.

S tímto výkonem však Portugalsko opravdu spokojeno být nemůže. Ofenzíva proti české obranné tyči byla až příliš nepřesná a nepřesvědčivá. Češi moc nestáli o to, aby hráli ve velkém. Tým trenéra Ivana Haška měl za 95 minut jen 30% držení míče.

Portugalsko si i přes silnou převahu dlouho nevytvářelo žádnou reálnou šanci. V největší šanci před přestávkou byl pravděpodobně v ofsajdu Cristiano Ronaldo, který svým 26. vystoupením prodloužil svůj rekord ve většině účastí na mistrovství Evropy. Rozsah zoufalství Seleção z prvního poločasu se projevil, když Rafael Leão padl krátce po vstupu do pokutového území. Jedna vlaštovka ale portugalské jaro nedělá: místo penalty dostal křídelník žlutou kartu.

I po přestávce prožívalo Portugalsko těžké chvíle – a stalo se, jak se mělo: první a jedinou střelou na branku se Česko dostalo v 62. minutě do vedení. Za zmínku stojí, že Lukas Provod poslal vyskočený míč z pokutového území na vnitřní tyč.

Portugalci byli v šoku, ale rychle vyrovnali. Bylo téměř vypovídající, že se museli spolehnout na vlastní gól Robina Hranace, aby prorazili českou obrannou baštu. Střední obránce Viktorie Plzeň se svým podílem na dvou inkasovaných gólech stal tragickou postavou večera.

Po volném vyrovnání Ronaldo a spol. pokračovali v běhu, dostali Česko pod tlak, ale až na pár střel z dálky, se kterými měl problémy labilní brankář Jindřich Staněk, opravdu nehrozilo. Dokud neslavili ještě dvakrát – a alespoň jeden z gólů zvýšil na 2:1.

Pepe je nyní nejstarším hráčem na mistrovství Evropy

Pepe, který byl lídrem obrany ve spodní trojici, se ve 41 letech a 113 dnech stal nejstarším hráčem mistrovství Evropy. Ronaldo (39), který byl součástí základní jedenáctky a jako první se představil na šesti různých evropských šampionátech, je nyní uveden jako druhý nejstarší hráč. Pokud se některý z nich během turnaje trefí i do branky, bude zároveň nejstarším střelcem mistrovství Evropy.

Portugalec Pepe reaguje během zápasu skupiny F mezi Portugalskem a Českou republikou na fotbalovém turnaji Euro 2024 v německém Lipsku, úterý 18. června 2024. (AP Photo/Petr Josek)

Pepe, jak žije a dýchá.Obrázek: keystone

Nutno uznat, že nejen tým trenéra Roberta Martineze nebyl na úvod mistrovství Evropy úplně přesvědčivý. A nakonec jsou z toho tři body bez ohledu na to, jak bylo vítězství dosaženo. Portugalci se v sobotu utkají s Tureckem, které v úterý večer porazilo Gruzii 3:1. Debutant evropského šampionátu je dalším soupeřem Čechů.

Portugalsko – Česká republika 2:1 (0:0)
Lipsko. 40 000 diváků. SR Guida (ITA).
cíle: 62. Provod 0:1. 69. Hranáč (vlastní branka) 1:1. 92. Conceicao 2:1.
Portugalsko: Costa; Dalot (63. Inacio), Pépé, Dias; Cancelo (90. Semedo), Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Vitinha (90. Conceição), Mendes (90. Neto); Ronaldo, Leão (63. Jota).
Česká republika: Staněk; Holes (93. Chorea), Hranáč, Krejčí; Coufal, Šulc (79. Ševčík), Souček, Provod (79. Barák), Doudera; Kuchta (61. Linga), Schick (61. Chytil).
Upozornění: 39. Leão, 57 let. Schick, 93 let. Design. (nih/sda)

Nejlepší fotky z Mistrovství Evropy ve fotbale 2024

1/102

Španělsko slaví titul mistra Evropy! Ve finále „Furia Roja“ porazili Anglii 2:1 díky pozdnímu gólu Mikela Oyarzabala.

zdroj: Keystone / Frank Augstein