Němci se probojují k vítězství v generální zkoušce mistrovství Evropy! | Korunní deník

Přesně týden před zahajovacím zápasem fotbalového mistrovství Evropy 2024 se pořádající Německo ještě nepředstavilo nejlépe, ale i tak nakonec zvítězilo!

Páteční večer v řeckém Mönchengladbachu zvítězil 2:1 díky trefě anglického legionáře Pascala Große z 89. minuty. EURO co-favorit Anglie Výkon proti Islandu na stadionu Wembley byl špatný, kde hosté vyhráli 1:0. Česko vstřelilo Maltě sedm branek.

Nübel byl posledním hráčem, který zůstal mimo sestavu EURO
Německo začalo možným evropským šampionátem začínající jedenáctkou pod vedením národního trenéra Juliana Nagelsmanna, který předtím opustil brankáře Stuttgartu Alexandra Nübela jako posledního hráče v sestavě na EURO. V brance stál Manuel Neuer, obranu tvořili Joshua Kimmich, Antonio Rüdiger, Jonathan Tah a Maximilian Mittelstädt. Ve středu zálohy hráli Robert Andrich, Toni Kroos a – poněkud preferovaný – kapitán Ilkay Gündogan. Na útočných křídlech pracovali Jamal Musiala a Florian Wirtz, sólo lídrem byl Kai Havertz.

Vítězové Ligy mistrů Rüdiger a Kroos chyběli v pondělní remíze 0:0 proti Ukrajině. Start tentokrát nevyšel o nic lépe než v Norimberku, protože Němci opakovaně umožňovali brzké protiútoky. Řekové jen s pár přihrávkami ovládli vysokého beka čtyřikrát, jen nepřesnosti nebo Neuer zabránil brzkému manku. Nagelsmannův tým v ofenzivě nenabral dostatečný rytmus a hrál hodně nepřesných přihrávek.

Neuer vypadá před stavem 0:1 nejistě
Stav 0:1 pro německou stranu přišel ve 33. minutě po sérii chyb v obraně DFB. Neuer také nepůsobil sebevědomě a minul střelu, která nebyla ani příliš čistá, ani příliš dobře umístěná, kterou Georgios Masouras zasunul do sítě. Vyrovnat se podařilo v 56. minutě Havertzovi, načež řádil Nagelsmann. Groß mimo jiné nahradil Andricha – trenér ho tedy vystřídal pro vítězství. Krátce před koncem vystřelil záložník zpoza pokutového území a upravil na 2:1.

Naopak Skotsku, úvodnímu soupeři Německa na evropském šampionátu, bylo vítězství odepřeno. V Hampden Parku v Glasgow remizovali svěřenci trenéra Steva Clarkea s Finskem 2:2 poté, co vedli do 85. minuty.

EURO spolufavorit Anglie prohrála s Islandem
Anglie táhla za Islandem po gólu Jona Dagura Thorsteinssona z 12. minuty. Islanďané, kteří se nekvalifikovali na mistrovství Evropy, byli velkou část zápasu v obraně, ale bývalý hráč Rapidu Arnor Ingvi Traustason a jeho kolegové odvedli vynikající práci. Vicemistr Evropy z roku 2021 sotva našel nějaké špičkové příležitosti. Kapitán Harry Kane jeden minul ve 28. minutě, když ze šesti metrů hlavičkoval centr Colea Palmera nad branku.

Další dva účastníci mistrovství Evropy, Česká republika a Albánie, však získali důvěru. V Grödigu měl český B tým, v němž odpočívali hráč West Hamu Vladimir Coufal a útočník Leverkusenu Patrik Schick, lehký zápas s Maltou a triumfoval 7:1. Mojmír Chytil doplnil výčet střel s ortézou, do poločasu dorazil brankář Vítězslav Jaroš, který se nedávno stal mistrem se Sturm Graz a musel za ním. Poslední test proti Severní Makedonii se uskuteční v pondělí.

Albánie, která se ve finále představila podruhé, porazila Ázerbájdžán 3:1 v závěrečném testu v maďarském Szombathely. Branky týmu, který trénuje Brazilec Sylvinho, vstřelili Nedim Bajrami, Rey Manaj a Qazim Laci.