Mistrovství Evropy 2024: Česká republika – Turecko 1:2

Po velmi vyrovnaném zápase plném zvratů Turecko porazilo po většinu zápasu slabé Česko 2:1 a z druhého místa ve skupině – za Portugalskem – postoupilo do 1/8 finále. kde se setká s Rakouskem.

* Česko – Turecko 1:2 (0:0).

Branky: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomáš Souček (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4).

Žlutá karta – ČR: Ladislav Krejčí, Antonín Barák, na lavičce: Patrik Schick, Lukáš Červ, po zápase: Tomáš Souček. Turecko: Salih Ozcan, Kenan Yildiz, Ismail Yuksek, Mert Gunok, Mert Muldur, Samet Akaydin, Hakan Calhanoglu, Orkun Kokcu, Kaan Ayhan, na lavičce: Ugurcan Cakir. Červená karta – Česká republika: Tomáš Sick, po zápase. Červená karta po druhé žluté kartě – Česká republika: Antonín Barák (20).

Rozhodčí: Istvan Kovacs (Rumunsko). Diváci 47 683.

Česká republika: Jindřich Staněk (55. Matěj Kovář) – Tomáš Holeš, Robin Hranáč, Ladislav Krejčí – Vladimír Coufal, Tomáš Souček, Lukáš Provod (75. Ondřej Lingr), David Jurášek (81. Matěj Jurášek) – Mojmír Chytil (55. Jan Kuchta), Antonín Barák, Adam Hložek (55. Tomáš Chorý).

Turecko: Mert Gunok – Mert Muldur, Samet Akaydin, Merih Demiral, Ferdi Kadioglu – Arda Guler (75. Cenk Tosun), Ismail Yuksek (63. Dobře Yokuslu), Hakan Calhanoglu (87. Orkun Kokcu), Salih Ozcan (46. Kaan Ayhan), Kenan Yildiz (75. Kerem Akturkoglu) – Baris Alper Yilmaz.

Po rychlém gólu Gruzie ve vedlejším zápase proti Portugalsku bylo jasné, že kdo prohraje v Hamburku, z turnaje vypadne, Turkům přitom k postupu stačila remíza. Češi byli ve složitější situaci, protože kvůli zranění stehenního svalu nemohl nastoupit útočník Bayeru Leverkusen Patrik Schick, který skóroval při remíze proti Gruzii.

Češi začali zápas dobře a od 2. minuty musel turecký brankář Mert Gunok prokázat velkou dovednost, aby po střele Lukase Provoda uklidil míč. Češi se ale dostali do velmi složité situace, když ve 20. minutě dostal Antonín Barák druhou žlutou kartu a musel ze hřiště. Přesto si vytvořili nejnebezpečnější situaci v prvním poločase z protiútoku těsně před přestávkou a Gunok vyhrál jeden na jednoho s Davidem Juráskem.

Zápas byl velmi těsný, ale Turci získávali každou minutu větší a větší převahu. Výsledkem bylo, že v 51. minutě Hakan Calhanoglu střelou z ostrého úhlu překonal Jindřicha Staňka, který si při předchozím zákroku poranil rameno.

Zdálo se, že o osudu postupu ze skupiny F je rozhodnuto a Češi se z této rány nevzpamatují. Ti se však nevzdali a ambiciózně vyrazili dohnat ztráty. Jejich obětavost byla odměněna v 66. minutě. Gunok chyboval, když nezachytil míč a Samet Akaydin po střele Tomáše Choryho vykopl míč z brankové čáry, ale odraz Tomáše Součka už byl účinný.

Utkání se ještě více vyhrotilo, množily se fauly a rumunský sudí občas ztrácel kontrolu nad situací na hřišti. Rozdal četné karty, zejména lidem přítomným na lavičkách obou týmů. Čechům se podařilo trefit tureckou branku i napodruhé, ale gól nebyl uznán kvůli dřívějšímu faulu. Již v nadstaveném čase se trefil Cenk Tosun a po závěrečném hvizdu mohli Turci využít postupu. Po zápase došlo na hřišti k dalším šarvátkám a rozhodčí potrestal další hráče, včetně červené karty pro Czech Chory (PAP).