Magda Linette je třetí Polkou, která se postavila do finále Australian Open. „Moje sny se staly skutečností“

Magda Linetteová se po výhře s českou tenistkou Karolínou Plíškovou 6:3, 7:5 kvalifikovala mezi nejlepší čtyřku turnaje Australian Open v Melbourne. Je to jeho první grandslamové semifinále.

Další Polákovu soupeřku určí druhé čtvrtfinále mezi Běloruskou Arynou Sabalenkovou (č. 5) a Chorvatkou Donnou Vekic.

Třicetiletá Poznaňka je třetí Polkou, která se postavila do finále Australian Open. Před rokem to nedokázala Iga Świątek a v letech 2014 a 2016 se Agnieszka Radwańska zastavila v semifinále. Linette, která ve svých předchozích 29 grandslamových vystoupeních nikdy neprošla přes třetí kolo, vstoupila do turnaje v Melbourne Parku ze 45. místa na světě. Po kvalifikaci do semifinále – díky 780 bodům do žebříčku – se vyšvihla na 22. pozici „virtuálního“ žebříčku. Dříve byla nejvyšší 33. příčka. V Melbourne si už vysloužila prémii 621 000. amerických dolarů.

PRŮBĚH SLEDOVÁNÍ

Plíšková, bývalá tenisová rozehrávačka a dvojnásobná grandslamová finalistka, byla letos na Australian Open 30. První dva zápasy skončily s přestávkou na podání, třetí bez ztráty bodu vyhrála Linette. Případné nervy ve čtvrtfinálovém debutu na ní nebyly vidět. Rostoucí Češka, která v této fázi grandslamu hraje pojedenácté, spoléhala na svou největší přednost, kterou je solidní rozehrávka (28 es v předchozích čtyřech zápasech), ale když tento prvek selhal a hráčka z Poznaně ji přinutila běhu, byla častěji vítězkou ve výměnách. Výsledkem bylo, že již v šesté hře volně a sebevědomě hrající Polka podruhé prolomila podání o měsíc mladší soupeřky, šla na 4:2, po několika minutách se vrátila na 5:2 a zakřičela: Magda, Magda, Magda‘ on Davy na tribunách největší arény Melbourne Park byly s postupem času hlasitější a veselejší. V deváté hře Plíšková chybovala druhým brejkbolem prvního setu a úspěch v této epizodě po chvíli pečetila Linette. Po 36 minutách to bylo 6:3. Češka, která prohrála úvodní set letošního Australian Open, hodila raketu na zem a odešla do koupelny.

Ve prospěch hráče z Poznaně hovořila nejen image hry, ale i statistiky. Plíšková měla jen jedno eso a tři dvojchyby, trefila 45 % času. první administrace, s 61 procenty polštiny a poměr vítězů/nevynucených chyb je 8-14 proti 7-4 pro Linette. Druhý zápas začal s bývalým lídrem světové soupisky, ale svěřenec britského trenéra Marka Gellarda rychle vyrovnal. Poté se hrálo vyrovnané utkání, i když šance na brejky měli oba hráči. Češka hrála mnohem lépe než v prvním setu, ale Polák na ni nebyl v žádném případě horší. Průlomová se ukázala být 11. hrou. Plíšková začala úderem outu, poté minula čtyři podání v řadě a při svém sedmém brejkbolu v gemu dopadl míček do sítě. Polák se ujal vedení 6:5 a šanci nepromarnil. V další hře práci v klidu dokončila a po 87 minutách mohla zvednout ruce v triumfálním gestu.

REAKCE LINETTE A SOUČASNÁ POZICE V POŘADÍ

„Splnily se mi sny. Jsem velmi šťastná, ale nechci se nechat unést, protože turnaj ještě neskončil,“ řekla Polák na hřišti. Jak poznamenala, po prohrané přihlášce zůstala klidná v prvním zápase. „Z proher jsem se rychle vzpamatovala, pak jsem hrála pravidelně a chytla se šance,“ dodala. Přiznala také, že v minulosti poznala spoustu svých neúspěchů a teprve nedávno její přístup a reakce „Moji zaměstnanci odvedli skvělou práci, když mě dostali tam, kde jsem teď,“ řekla Linette.

Obě tenistky podaly tři esa, Češka se dopustila sedmi dvojchyb pouze s jednou Polkou. Obě předvedly téměř shodné výkony při prvním podání, obě zaznamenaly 18 vítězných her, ale Plíšková se dopustila 36 nevynucených chyb k 16 Linette. V celém utkání získala hráčka Poznaně 70 bodů a její soupeřka 53.

Linette vylepšila vzájemnou bilanci na 3-7, zároveň porazila vítězku 16 turnajů WTA v listopadu na finálovém turnaji Billie Jean King Cup a v srpnu rozhodl ve prospěch pouze tie-break ve třetím setu. Plíškové na mítinku prvního kola US Open v New Yorku.

V úterý se do semifinále kvalifikovaly 22. nasazená Jelena Rybakina z Kazachstánu, která v osmifinále vyřadila Iga Świątka, a Běloruska Wiktoria Azarenka (24).