Jaké emoce v zápase Portugalska

Zápas mezi Portugalskem a Českou republikou na stadionu RB Leipzig byl posledním zápasem prvního kola skupinové fáze Eura 2024. Ve znamení skvělého rekordu Cristiana Ronalda, který vstupem na zem zpečetil vstup na fáze. své šesté mistrovství Evropy v kariéře! Poprvé hrál CR7 na Euru v 19 letech před 20 lety, kdy se šampionát konal v Portugalsku a Ronaldo jako objevitel turnaje byl jedním z těch, kteří dovedli tým Luize Felipe Scolariho na grand finále, kde bylo senzačně lepší Řecko.

Podívejte se na video Robert Lewandowski nasedl na kolo a začalo to…

Ronaldo je také nesporným držitelem eura v počtu vstřelených branek. Před tímto zápasem jich měl až 14, zatímco druhý Francouz Michel Platini „jen“ devět. Dnes devětatřicetiletý Portugalec dokázal získat i hlavní trofej. Stalo se tak před osmi lety ve Francii, kdy tým Fernanda Santose porazil ve finále Francii 1:0 díky trefě Edera.

Cristiano Ronaldo nastoupil v úterý za svůj národní tým a byl nejnebezpečnějším hráčem portugalského týmu během slabého prvního poločasu. Portugalci jako by chtěli zápas vyhrát s co nejmenším úsilím, zatímco Češi zalezlí před pokutovým územím neměli v úmyslu proniknout na soupeřovu polovinu.

Portugalci měli silnou optickou převahu, ale mnoho standardek strašně plnili a hráli příliš pomalu, aby zaskočili obranu soupeře. Zůstaly jim tedy střely z dálky, ale ani ty neznamenaly ohrožení soupeřovy branky.

Nakonec se ve 31. minutě parádně prosadil Bruno Fernandes, ale Cristiano Ronaldo prohrál souboj jeden na jednoho s českým brankářem Jindřichem Staňkem. Pěknou střelu z desítky metrů předvedl v závěru první části zápasu i Ronaldo, ale ani tam se Staněk nenechal překvapit.

Svou šanci měl i Rafael Leao, který při protiútoku po centru Bernarda Silvy těsně minul míč. Do přestávky byla v Lipsku bezbranková remíza.

Ve druhé části zápasu se obraz hry příliš nezměnil. Portugalsko hrálo pomalu a předvídatelně, hledalo hlavně křížky Cristiana Ronalda, ale marně. Své štěstí zkoušel i útočník Al Nassr z trestného kopu, ten ale padl přímo do rukou Jindřicha Staňka.

Češi poprvé zaútočili v 62. minutě a… šli do vedení. Lukas Provod se parádně trefil z 20 metrů a otevřel skóre.

Portugalsko se konečně muselo pustit do práce. Pomohli si však sami Češi, když v 69. minutě po hlavičce Nuno Mendese napálil brankář Jindřich Staněk míč na jeho obránce Robina Hranáče a ten trefil jejich branku.

Portugalci dál útočili, i když Češi se také snažili bránit. Na jedné straně střely Bernarda Silvy a Vitinhy dobře bránil Staněk, na druhé tečovaný pokus Tomáše Součka šel mimo portugalskou branku.

V 87. minutě to vypadalo, že Portugalsko dosáhlo svého. Cristiano Ronaldo po centrování z hloubky vypálil hlavičkou k tyči soupeřovy branky, a přestože střídající Diogo Jota efektně odskočil, VAR po chvíli branku převrátil, protože Ronaldo byl v mírném ofsajdu.

Nebylo to však pro Portugalsko poslední slovo, protože ve druhé minutě nadstavby vstřelili branku dva hráči uvedení o minutu dříve. Pedro Neto si naběhl s míčem po levé straně do pokutového území a napálil míč před branku, kde udělal hroznou chybu Robin Hranac a zblízka skóroval Francisco Conceicao.

Přestože Portugalsko v tomto zápase vůbec nepřesvědčilo, nakonec porazilo Čechy 2:1 a získalo první tři body na Euru 2024. Ve druhém kole se v sobotu Portugalsko v Dortmundu utká o vítězství ve skupině F s Tureckem. Češi budou hrát v Hamburku s Gruzií.