Jastrzębski Węgiel narazil v Lize mistrů na odpor

PAP / PAP/Zbigniew Meissner / Na fotografii: Hráči Jastrzębski Węgiel se radují během volejbalového zápasu Ekstraklasy proti Cerradu Czarni Radom

Sébastien Szczytkowski

Jastrzębski Węgiel vyhrál v Lize mistrů nad Jihostrojem České Budějovice 3:0. Byla to procházka? NE. Soupeři po většinu zápasu vedli a ve dvou zápasech nevyužili setboly.

V Českých Budějovicích začalo druhé kolo skupin Ligy mistrů. Polští mistři absolvovali tuto relativně krátkou cestu autobusem, protože museli cestovat jen něco málo přes 350 kilometrů na jih. Na evropskou soutěž to nebyla dlouhá cesta.

Tým z Jastrzębie, finalista předchozího ročníku, cestoval do České republiky jako favorit. Ve skupině jsou hlavními kandidáty na první místo a přímý postup do čtvrtfinále. Za polským mistrem bylo vítězství 3:0 proti Guaguas Las Palmas. Hráči Andrzeje Kowala zase při inauguraci utrpěli porážku 0:3 proti SVG Luneburg.

Jastrzębski Węgiel začal zápas soustředěně a z protiútoků se ujal vedení. Ty byly zablokovány díky obraně Jakuba Popiwczaka. Za stavu 15:10 se na žádost trenéra Andrzeje Kowala dočkali první přestávky hosté. To vyžadovalo větší flexibilitu ve hře, problémem Jihostroye navíc bylo nerentabilní riziko v oblasti služeb. Stíhání tedy nebylo možné. Benjamin Toniutti se hraním bavil a dovedl polského mistra k vítězství 25:19.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: #dziejesiewsporcie: brankář jen sledoval, jak míč letí. Jaký účel!

Nic nenasvědčovalo tomu, že by se koncentrace Jastrzębie snížila, ale na začátku druhého setu měli pauzu ze stavu 4:2 na 4:6. Za stavu 7:10 byla na přání trenéra Marcela Mendeze přestávka. Poněkud letargické pronásledování favorita skončilo protiútokem Norberta Hubera v 16:16. Tentýž hráč podal eso v čase 27:26 a bylo to první vedení Jastrzębskiho Węgiela od stavu 4:3. Tuto příležitost si nenechal ujít a těžký set vyhrál 29:27.

To nejhorší ještě tým Jastrzębie neměl za sebou. Ve třetím setu přišly další problémy a Jihostroj prohrál. Český tým podával lépe než na začátku utkání a hosté se opět hnali. Dělali to neobratně, ale od stavu 22:24 se jim podařilo vést k další přesilové hře. Tentokrát se po dlouhé době dočkali první vedení hráči Marcela Mendeze zásluhou servisního esa Tomasze Fornala v čase 27:26 a po chvíli zaútočil Ryan Sclater na 28:26.

Jihostroj České Budějovice – Jastrzębski Węgiel 0:3 (19:25, 27:29, 26:28)

Jihostroj: Sobrinho, Balabanow, Luengas, Sedláček, Parks, Van Schie, Michalek (libero) a Emmer, Gonzalez, Ondrović

JW: Toniutti, Fornal, Sedláček, Huber, M’Baye, Sclater, Popiwczak (libero) a Skuders, Jóźwik